Champions League: Με... φόρα στους «16» η Μπαρτσελόνα

Πνευματικά Δικαιώματα Alessandro Di Marco/MTI/MTVA
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν νίκησε κρύο και απουσίες, έκανε το 4Χ4 κόντρα στη Ντιναμό και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Τι έγινε στους υπόλοιπους αγώνες της Τρίτης.

Μόνο για ένα ημίχρονο ζορίστηκε στο Κίεβο η Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά κατέβαλε την αντίσταση της Ντιναμό Κιέβου και σφράγισε την πρόκριση για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, κάνοντας το τέσσερα στα τέσσερα. Οι Καταλανοί νίκησαν το κρύο και τις πολλές απουσίες τους και επικράτησαν με 4-0 των Ουκρανών με γκολ των Ντεστ, Μπρέιθγουεϊτ και Γκριεζμάν.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η ουραγός Φερεντσβάρος λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη στο Τορίνο, αλλά τα γκολ του Ρονάλντο στο 35 και του Μοράτα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 2-1 υπέρ της Γιουβέντους.

Τσέλσι και Σεβίλλη επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά στον πέμπτο όμιλο, περνώντας από τις έδρες των Ρεν και Κράσνονταρ, τις οποίες μάλιστα νίκησαν με το ίδιο σκορ 1-2, και πλέον μάχονται η μία την άλλη για την πρωτιά του γκρουπ.

Εύκολο βράδυ με τριάρες στον έκτο όμιλο για Ντόρτμουντ (3-0 τη Μπριζ) και Λάτσιο (3-1 τη Ζενίτ), οι οποίες πλέον καλούνται την επόμενη αγωνιστική να λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές για το ποιος θα κόψει πρώτος το νήμα.

Περίπατος ήταν για τη Γιουνάιτεντ το ματς με τη Μπασάκσεχιρ, της οποίας επικράτησε με 4-1, αλλά δεν ήταν για την Παρί, η οποία δυσκολεύτηκε μεν, αλλά νίκησε με 1-0 τη Λειψία και πλέον είναι στη δεύτερη θέση του ογδόου ομίλου.