Το διαβάζουν τώρα:

Γιουρόπα Λιγκ: Προκρίσεις - θρίλερ για Γιουνάιτεντ, Λυών και Άγιαξ

Αθλητικά

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Άγγλοι απέκλεισαν την Άντερλεχτ με ένα γκολ του Ράσφορντ στο 107’ που έγραψε το τελικό 2-1

Η ομάδα του Μουρίνιο προηγήθηκε με τον Μικιταριάν στο 10’ όμως κατόπιν χαλάρωσε και στο 32’ ο Ανί ισοφάρισε για τους Βέλγους.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου η έμπνευση του Ράσφορντ στάθηκε αρκετή για να δώσει την πρόκριση στη Γιουνάιτεντ.

Στην Τουρκία, Μπεσίκτας και Λυών έπαιξαν την πρόκριση στα πέναλτι με τους Γάλλους να επικρατούν 7-6 μετά από 16 εκτελέσεις.

Μίτροβιτς και Τόσιτς αστόχησαν για τη Μπεσίκτας, με τον Ζαλέ να χάνει το πέναλτι της Λυών και τον Γκοναλόνς να ευστοχεί στο όγδοο και νικητήριο.

Η Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ στο 27’ με τον Ταλίσκα, όμως στο 34’ ο Λακαζέτ ισοφάρισε με υπέροχο γκολ για τη Λυών.

Στο 58’ και πάλι ο Ταλίσκα έκανε το 2-1 ισοφαρίζοντας την ήττα της Μπεσίκτας στη Γαλλία και παρά τις κλασικές ευκαιρίες και τα δοκάρια των δύο ομάδων το ματς πήγε παράταση και πέναλτι.

Στη Γερμανία, η Σάλκε που είχε χάσει από τον Άγιαξ 2-0 στην Ολλανδία έστειλε το ματς στην παράταση με το 2-0 του κανονικού αγώνα, έφτασε στο 3-0 αλλά ο Άγιαξ αν και έπαιζε με δέκα παίκτες στην παράταση σκόραρε δύο γκολ και προκρίθηκε.

Στο Βέλγιο η Θέλτα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Γκενκ και προκρίθηκε με το 3-2 του πρώτου ματς.

Στο euronews είμαστε περήφανοι που έχουμε δημοσιογράφους από όλο τον κόσμο, έτοιμους να σας μεταφέρουν τις τοπικές ειδήσεις μέσα από μία παγκόσμια οπτική γωνιά. Δείτε αυτό το θέμα από την οπτική των δημοσιογράφων των υπολοίπων γλωσσών του euronews