Γιουρόπα Λιγκ: Προκρίσεις - θρίλερ για Γιουνάιτεντ, Λυών και Άγιαξ

Τρεις από τους τέσσερις προημιτελικούς οδηγήθηκαν στην παράταση

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Άγγλοι απέκλεισαν την Άντερλεχτ με ένα γκολ του Ράσφορντ στο 107’ που έγραψε το τελικό 2-1

Η ομάδα του Μουρίνιο προηγήθηκε με τον Μικιταριάν στο 10’ όμως κατόπιν χαλάρωσε και στο 32’ ο Ανί ισοφάρισε για τους Βέλγους.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου η έμπνευση του Ράσφορντ στάθηκε αρκετή για να δώσει την πρόκριση στη Γιουνάιτεντ.

Στην Τουρκία, Μπεσίκτας και Λυών έπαιξαν την πρόκριση στα πέναλτι με τους Γάλλους να επικρατούν 7-6 μετά από 16 εκτελέσεις.

Μίτροβιτς και Τόσιτς αστόχησαν για τη Μπεσίκτας, με τον Ζαλέ να χάνει το πέναλτι της Λυών και τον Γκοναλόνς να ευστοχεί στο όγδοο και νικητήριο.

Η Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ στο 27’ με τον Ταλίσκα, όμως στο 34’ ο Λακαζέτ ισοφάρισε με υπέροχο γκολ για τη Λυών.

Στο 58’ και πάλι ο Ταλίσκα έκανε το 2-1 ισοφαρίζοντας την ήττα της Μπεσίκτας στη Γαλλία και παρά τις κλασικές ευκαιρίες και τα δοκάρια των δύο ομάδων το ματς πήγε παράταση και πέναλτι.

Στη Γερμανία, η Σάλκε που είχε χάσει από τον Άγιαξ 2-0 στην Ολλανδία έστειλε το ματς στην παράταση με το 2-0 του κανονικού αγώνα, έφτασε στο 3-0 αλλά ο Άγιαξ αν και έπαιζε με δέκα παίκτες στην παράταση σκόραρε δύο γκολ και προκρίθηκε.

Στο Βέλγιο η Θέλτα απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Γκενκ και προκρίθηκε με το 3-2 του πρώτου ματς.