Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Πόλο Γυναικών της Ελλάδας

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Πνευματικά Δικαιώματα ΚΟΕ - EUROPEAN AQUATICS
Πνευματικά Δικαιώματα ΚΟΕ - EUROPEAN AQUATICS
Από Ioannis GiagkinisEuronews

Με το μετάλλιο εξασφάλισε και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγωνες του Παρισιού για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια

Αναμονή 16 χρόνων έφτασε στο τέλος της για την Εθνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης Γυναικών της Ελλάδας. Η «ασημένια» Ολυμπιονίκης της Αθήνας και πρωταθλήτρια κόσμου το 2011, επιστρέφει σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 2008 και το Πεκίνο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε το βράδυ του Σαββάτου με 7-6 την Ιταλία στον «μικρό» τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Αϊντχόφεν, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο (πρώτο στην ιστορία της διοργάνωσης, μετά από τέσσερα ασημένια) και παράλληλα εξασφάλισε το πολυπόθητο εισιτήριο για το Παρίσι.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένη στην άμυνα, προηγήθηκε με το καλυημέρα με 2-0, διεύρυνε το προβάδισμα στο 4-1 στο ημίχρονο και 5-2 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσ το ξεκίνημα της τελευταίας οι Ιταλίδες πέτυχαν τέσσερα γκολ σε 2,5 λετά, ισοφάρισαν σε 6-6 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Στο πιο κρίσιμο σημείο, η Νικόλ Ελευθεριάδου πέτυχε ένα απίστευτα δύσκολο γκολ, με απευθείας φάουλ από τα 6μ. στην εκπνοή σχεδόν του χρόνου επίθεσης, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα και διαμορφώνοντας το τελικό αποτελεσμα, αφου στην συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε με τις Ελληνίδες διεθνείς να βγάζουν κρίσιμες άμυνες.

Οι Ελληνίδες παίκτριες ξεσπασαν σε πανηγυρισμούς με την κόρνα της λήξης. Τα 16 χρόνια της αναμονής τελείωσαν, οι «εφιάλτες» της Τεργέστης (εις διπλούν) και της Χάουντα ξορκίστηκαν, το Παρίσι περιμένει πλέον και τις δύο ελληνικές ομάδες πόλο, αφού και οι (ασημένιοι στο Τόκυο) άνδρες έχουν από πέρυσι εξασφαλίσει την πρόκριση στους Αγώνες του 2024.