Ευρωμπάσκετ 2013: Πρώτη ήττα για την εθνική Ελλάδας

Η εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ιταλία και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας (72-81). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που αγωνιζόταν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, πλήρωσε ουσιαστικά το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο δέχτηκε 27 πόντους!

Αρνητική ήταν για άλλο ένα παιχνίδι η αντιμετώπιση του ομοσπονδιακού συγκροτήματος από τους διαιτητές, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την πολύ κακή εικόνα της άμυνας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Από πλευράς σκοραρίσματος, ο Περπέρογλου σημείωσε 12 πόντους, με τους Παπανικολάου και Μπουρούση να ακολουθούν με 11.

Για τους Ιταλούς, ο Μπελινέλι πραγματοποίησε «διαστημική» εμφάνιση με 23 πόντους ενώ ο Ντατόμε είχε 19 με 3/8 τρίποντα.

Πλέον η εθνική ομάδα χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη στο τελευταίο ματς κόντρα στη Φινλανδία, ώστε να μεταφέρει βαθμούς στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.