FlipboardInstagramLinkedin

Γιουρόπα Λιγκ: «Σάλπισε» πρόκριση για ΠΑΟΚ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα στο ΑΖ Στάντιον, με την Αλκμάαρ να ελέγχει το ματς και να προσπαθεί να κλείσει τον «δικέφαλο» στα καρέ του.

Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, που ήταν τιμωρημένος και δεν έκατσε στον πάγκο, απείλησε στο 8’ με το σουτ του Τζιόλη να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Αλβαράδο.

Στο 29’ η ΑΖ έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Μετά από λάθος γύρισμα του Βίτορ, ο Γιόχανσον πέρασε και τον Χακόμπο αλλά κατάφερε από πλάγια θέση να στείλει τη μπάλα άουτ.

Στο 39’ ‘ηταν η σειρά του ΠΑΟΚ να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ, με τον Αθανασιάδη να βγαίνει τετ-α-τετ αλλά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αλβαράδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αλκμάαρ να χάνει τετ-α-τετ στο 47’ , όταν ο Γκούντελι βγήκε απέναντι στον Χακόμπο, με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ να κρατάει το μηδέν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερο δοκάρι στο ματς, με τον Λούκας να σημαδεύτει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Αλβαράδο που είχε μείνει «άγαλμα», παρακολουθώντας
την πορεία της μπάλας.

Από εκεί και πέρα, η ΑΖ κυριάρχησε στο γήπεδο και άρχισε να χάνει ευκαιρίες. Στο 71’ ο Γιόχανσον έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Χακόμπο, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να σώζει την εστία του και στο 80ο λεπτό σε σουτ του Γιόχανσον και πάλι.

Όμως στο 81’ ήρθε το 1-0 για τους Ολλανδούς, με την προβολή του Χουβελέου. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να είναι χαμένος, όμως ο Σαλπιγγίδης στο 93ο λεπτό εκτέλεσε τον Αλβαράδο, γράφοντας το 1-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Σαχτιόρ Γκαραγκαντί αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μακάμπι Χάιφα. Πλέον στη βαθμολογία, ΠΑΟΚ και Αλκμάαρ έχουν από 4 βαθμούς, με Σαχτιόρ και Μακάμπι Χάιφα να έχουν έναν βαθμό.

Λέγκια Βαρσοβίας – Απόλλων Λεμεσσού 0 – 1

Στη Βαρσοβία και το άδειο λόγω τιμωρίας «Πέπσι Αρίνα», ο Απόλλων Λεμεσού είχε μοναδική ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο 23’ ο Παπουλής κέρδισε πέναλτι από τον πορτιέρε της
Λέγκια, Σκάμπα. Ο Σανγκόι όμως έστειλε τη μπάλα πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια των Πολωνών.

O Αργεντινός φορ όμως διόρθωσε το λάθος του στο 56ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Παπουλή, πλάσαρε εύστοχα τον Σκάμπα και έγραψε το 0-1 για τον Απόλλωνα. Επτά λεπτά αργότερα, ο Φώτης Παπουλής είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όμως νικήθηκε από τον Σκάμπα, στο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Λέγκια.

Από εκεί και πέρα ο Απόλλων δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα και πέτυχε σπουδαία νίκη που τον βάζει στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τραμπζονσπόρ αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με τη Λάτσιο σε ένα συγκλονιστικό ματς. Πλέον στη βαθμολογία, Τραμπζονσπόρ και Λάτσιο έχουν 4 βαθμούς, ο Απόλλων 3 και η Λέγκια έμεινε χωρίς βαθμό.

Γιουρόπα Λιγκ: Εντός έδρας ήττα για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να δώσει αξία στην εκτός έδρας ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς ηττήθηκε στο ΓΣΠ από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο ήταν καλά στημένη αμυντικά, όμως στο 27ο λεπτό, ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 για τους Γερμανούς.

Οι Κύπριοι δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Τραπ, όντας ακίνδυνοι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Το κακό πρόσωπο του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Άιντραχτ να φτάνει και σε δεύτερο γκολ. Στο 59’ Κάντλετς και Λάκιτς έκρυψαν τη μπάλα, με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά τον Πάρντο για το 0-2.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Πάουλο Σέρτζιο κατέρρευσαν, με τους Γερμανούς να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο. Στο 66’, ο Γιουνγκ τρύπωσε στην περιοχή και έγραψε το 0-3. Οι φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ αποδοκίμασαν έντονα τον τεχνικό της ομάδας, θεωρώντας τον υπεύθυνο για την κάκιστη αγωνιστική εικόνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε την έκπληξη επικρατώντας 2-1 της Μπορντό στη Γαλλία. Πλέον στη βαθμολογία, η Άιντραχτ έχει 6 βαθμούς, η Μακάμπι 4, ο ΑΠΟΕΛ 1 και η Μπορντό δεν έχει ακόμα βαθμό.