Γιουρόπα Λιγκ: Νίκη ο ΑΠΟΕΛ, ισοπαλία ο ΠΑΟΚ, ήττα ο Απόλλων Λεμεσού

Στην κορυφή του ομίλου, αγκαλιά με την πρόκριση στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ αλλά έχοντας πλέον συγκάτοικο, παρέμεινε ο ΠΑΟΚ μετά την λευκή ισοπαλία που απέσπασε στο Ισραήλ από την Μακάμπι Χάιφα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Ο ΠΑΟΚ έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το τετ α τετ του Στοχ, ενώ η Μακάμπι στο 67΄όταν Έζρα σημάδεψε το δοκάρι του Χακόμπο.

Μετά πάντως από αυτό το 0-0 αλλά και τη νίκη με 1-0 της Αλκμάρ επί της Σαχτιόρ Καραγκαντί, ο ΠΑΟΚ και η ολλανδική ομάδα φιγουράρουν στην κορυφή του 12ου ομίλου με 8 βαθμούς ενώ Σαχτιόρ Καραγκαντί και Μακάμπι Χάιφα έχουν από δύο.

Με δεδομένο ότι απομένουν μόλις δύο αγωνιστικές, γίνεται αντιληπτό ότι ο ΠΑΟΚ θέλει τουλάχιστον έναν βαθμό για να εξασφαλίσει μαθηματικά την πρόκριση, η οποία όμως είναι πολύ πιθανό να έρθει ακόμα και με ήττες στα εναπομείναντα παιχνίδια.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επί της γαλλικής Μπορντό στο «ΓΣΠ». Η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 2-1 με γκολ των Νεκτάριου Αλεξάνδρου και Νούνο Μοράις, ενώ ενδιαμέσως είχε ισοφαρίσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Σανέ. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Μάριο Μπούντιμιρ και Λαντρί Ενγκουέμο στο 50’.

Η νίκη του ΑΠΟΕΛ, πρώτη για την κυπριακή ομάδα στην φάση των ομίλων, τον διατήρησε στους τρεις βαθμούς μακριά από την δεύτερη θέση του έκτου ομίλου και πλέον μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση. Πλέονέχει 4 βαθμούς, ενώ η Μπορντό 3. Η Αϊντραχτ Φραγκφούρτης είναι στην κορυφή του ομίλου με 9 και η Μακάμπι ακολουθεί με 7 πόντους.

Η άλλη κυπριακή ομάδα που μετέχει στην διοργάνωση, ο Απόλλων Λεμεσού, προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε στην Ρώμη. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρτζιο Φλόκαρι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Λάτσιο επικράτησε 2-1 και συνέχισε την παράδοση που θέλει τις ιταλικές ομάδες να μην χάνουν από κυπριακές.

Ο Φώτης Παπουλής μείωσε άμεσα για τον Απόλλωνα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα. Έτσι έμειναν στους 4 βαθμούς ενώ η ιταλική ομάδα έφτασε τους 8. Η τουρκική Τραμζοσπόρ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς ενώ η Λέγκια Βαρσοβίας έχει μείνει στην τελευταία χωρίς πόντο.

Πάντως, οκτώ ομάδες σφράγισαν ήδη το εισιτήριό τους για την κλήρωση της επόμενης φάσης. Η Βαλένθια, η Τότεναμ, η Φιορεντίνα, η Ζάλτσμπουργκ, η Ντνιέπρ, η Ρούμπιν, η Λουντογκόρετς και η Έσμπιεργκ έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν από την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων ένα εισιτήριο για τη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ.