FlipboardInstagramLinkedin

Ευρωλίγκα: Με νέα ανατροπή ο Ολυμπιακός κράτησε το αήττητο σερί του

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Το αήττητο σερί του Ολυμπιακού καλά κρατεί, με τους «ερυθρόλευκους» να το διευρύνουν στην Ανδαλουσία στο 15-0 (Ελλάδα, Ευρώπη και Διηπειρωτικό). Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 82-74 της Ουνικάχα στη Μάλαγα, σε αγώνα για την 6η ημέρα της Ευρωλίγκας και παραμένουν αήττητοι στον 3ο όμιλο, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην 4η ήττα.

Παράλληλα με την 6η νίκη του ο Ολυμπιακός ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση και σε πολύ μεγάλο ποσοστό και την πρωτιά του ομίλου του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους, εκ των οποίων 4/6 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν και ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους.

Η Μάλαγα, όπως και στο ματς του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, εκεί όπου ο Ολυμπιακός την πλησίασε, οι παίκτες της «βραχυκύκλωσαν» και γνώρισαν την 4η εφετινή τους ήττα στη διοργάνωση, ως εκ τούτου το έργο τους για πρόκριση στο Top 16 γίνεται πάρα πολύ δύσκολο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82