Κόρνερ: Η Λίβερπουλ, ο Ολυμπιακός και ο Μέσι

Στην Αγγλία ήρθε η νέα ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που διασύρθηκε από τη Λίβερπουλ μέσα στο Ολντ Τράφορντ με 3-0.

Ο Στίβεν Τζέραρντ με δύο εύστοχα πέναλτι (και ένα στο δοκάρι) και ο Λουίς Σουάρεζ σκόραραν στην ένατη ήττα της Γιουνάιτεντ, που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ήττα και για την Τσέλσι που έχασε από την Άστον Βίλα με 1-0. Ο Μουρίνιο μάλιστα αποβλήθηκε απέναντι στην ομάδα που φέτος δεν κατάφερε να κερδίσει. Οι «μπλε» ετοιμάζονται πλέον για το ντέρμπι της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα στην Άρσεναλ.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν στο λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ εκτός έδρας, μετά από επτά ολόκληρα χρόνια.

Η απώλεια βαθμών της Τσέλσι έδωσε την ευκαιρία στην Άρσεναλ και τη Λίβερπουλ να πλησιάσουν στην κορυφή. Πλέον 4 βαθμοί χωρίζουν την Τσέλσι από τους δύο διώκτες της.

Γερμανία: Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της, την ώρα που η Ντόρτμουντ σκόνταψε ξανά.

Μάλιστα η Μπορούσια ηττήθηκε εντός έδρας από τη Γκλάντμπαχ.

Λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς με τη Ζενίτ για το Τσάμπιονς Λιγκ, η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε τη Γκλάντμπαχ μπροστά σε 80.000 θεατές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν φονικοί στις αντεπιθέσεις και άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Ράφαελ.

Πριν προλάβει να συνέλθει η Ντόρτμουντ ήρθε και το 2-0 για την Γκλάντμπαχ.

Στο 40ο λεπτό, ο Κρούζε νίκησε για δεύτερη φόρα τον Βαϊντενφέλερ και έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίεσε, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Νόρντβεϊτ στο 69ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη.

Το μόνο που κατάφεραν όμως οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 77’ με σκόρερ τον Γιόζιτς.

Η βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα μιλά από μόνη της.

Η Μπάγερν Μονάχου έχει 71 βαθμούς και παραμένει αήττητη.

23 βαθμούς πίσω είναι η Μπορούσια Ντόρτμουντ και την επόμενη αγωνιστική ίσως έχουμε στέψη, αν η Μπάγερν κερδίσει τη Μάιντζ και η Ντόρτμουντ γκελάρει στο ντέρμπι με τη Σάλκε.

Πορτογαλία: Θρίαμβος της Σπόρτινγκ στο ντέρμπι

Στην Πριμέιρα Λίγκα της Πορτογαλίας, η πρωταθλήτρια Πόρτο ηττήθηκε στο εκτός έδρας ντέρμπι από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Το γκολ οφσάιντ του Σλιμανί στο 52ο λεπτό ήταν αρκετό, με τους Δράκους να βρίσκονται πλέον 5 βαθμούς πίσω από τη Σπόρτιγκ και την 2η προνομιούχο θέση.

Στην κορυφή παραμένει η Μπενφίκα με 7 αγωνιστικές να απομένουν.

Ελλάδα: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

Κλείνουμε το Κόρνερ με δύο μεγάλες επιτυχίες, μια ομαδική και μία ατομική.

Στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός στέφθηκε για 41η φορά πρωταθλητής μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Πανθρακικού στο άδειο λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι πρωταθλητές Ελλάδας αφοσιώνονται πλέον στον έτερο μεγάλο στόχο, την πρόκριση στους οκτώ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Την Τετάρτη, οι ερυθρόλευκοι θα υπερασπιστούν στο «Ολντ Τράφορντ» το 2-0 του πρώτου αγώνα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μέσι: Ο κορυφαίος «μπλαουγκράνα» σκόρερ όλων των εποχών

Η ατομική επιτυχία του διημέρου ανήκει στον Λιονέλ Μέσι.

Στη διάρκεια του 7-0 επί της Οσασούνα, ο Αργεντινός που πέτυχε χατ τρικ έφτασε τα 371 γκολ με τη φανέλα της Μπάρτσα και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

Ο Μέσι ξεπέρασε στην αντίστοιχη λίστα τον Παουλίνο Αλκάνταρα και απέδειξε πως το 2014 του ταιριάζει σε αντίθεση με το ’13 που τον ταλαιπώρησε με τραυματισμούς.

Η φόρμα του Αργεντινού αναμένεται να παίξει σπουδαίο ρόλο στο «κλάσικο» της επόμενης εβδομάδας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης εκτός έδρας.