Ευρωλίγκα: Ο ΠΑΟ νίκησε τον Ζοτς

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς για την 11η αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενέρ του Ομπράντοβιτς με 76-67.

Έτσι οι «πράσινοι» του Φραγκίσκου Αλβέρτη έφτασαν το ρεκόρ τους στο 6-5 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο όμως, το «τριφύλλι» με ντεμαράζ εύστοχων τριπόντων έφτασε τη διαφορά και μέχρι το +15.

Οι Τούρκοι του Ζοτς προσπάθησαν να κάνουν ντέρμπι το ματς στην τελευταία περίοδο, έφτασαν κοντά όμως με ηγέτες του Διαμαντίδη και Φώτση κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και πήραν τη σπουδαία νίκη.

Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τιμήθηκε για την προσφορά του στον Παναθηναϊκό από τους αδερφούς Γιαννακόπουλους αλλά και από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο. Ο Σέρβος τεχνικός ήταν εμφανώς συγκινημένος.