Κόρνερ: Η Μπάγερν των ρεκόρ και η επέλαση της Λίβερπουλ

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει να καταρρίπτει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Την περασμένη Τρίτη κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα με επτά αγωνιστικές να απομένουν, που αποτελεί ρεκόρ.

Η νίκη επί της Χέρτα με 3-1 ήταν η 19η συνεχόμενη, άλλο ένα ρεκόρ. Μετά τον αγώνα του Σαββάτου με τη Χοφενχάιμ, έφτασε το αήττητό της σε επίδοση – ρεκόρ 53 αγώνων.

Πλέον η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπορεί να αφοσιωθεί απόλυτα στο Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που ήδη συμβαίνει. Εξού και η χαλαρότητα στο ματς με την Χοφενχάιμ, που έφερε και το τελικό 3-3.

Μπροστά σε 70.000 θεατές, οι Βαυαροί υποδέχτηκαν την Χοφενχάιμ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 23’ με γκολ του Μοντέστ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κλαούντιο Πιζάρο έφερε το ματς στα ίσα και στο 34’ ο Σακίρι έκανε το 2-1 για τη Μπάγερν.

Η Χοφενχάιμ δεν προλάβαινε να συνέλθει και έξι λεπτά αργότερα δέχτηκε και τρίτο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Πιζάρο. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σαλίχοβις μείωσε σε 3-2 για τη Χοφενχάιμ. Το τελικό 3-3 έκανε ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο 75ο λεπτό.

Με τον τίτλο να έχει ήδη κριθεί, η μάχη μαίνεται για τις υπόλοιπες θέσεις. Ντόρτμουντ και Σάλκε βρίσκονται στις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Λεβερκούζεν απειλείται πλέον από την Βόλφσμπουργκ.

Αγγλία: Πάτησε κορυφή η Λίβερπουλ

Στην Αγγλία άλλαξε και πάλι η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Λίβερπουλ έπιασε κορυφή χάρη στην όγδοη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά επί της Τότεναμ με 4-0. Οι κόκκινοι κυριάρχησαν στο Άνφιλντ και έχουν μπει για τα καλά στο κόλπο του τίτλου μετά από 24 χρόνια.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε βαθμούς στο Λονδίνο, μετά το 1-1 κόντρα στην Άρσεναλ του Βενγκέρ. Οι «κανονιέρηδες» έπαιξαν με πάθος και έκοψαν το σερί νικών της Σίτι.

Στη βαθμολογία, η Λίβερπουλ έχει 71 βαθμούς, με την Τσέλσι να ακολουθεί στους 69. Η Σίτι είναι στο -4 έχοντας όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Ισπανία: Σπουδαίο διπλό της Ατλέτικο στο Μπιλμπάο

Στην Ισπανία δεν άλλαξε κάτι στη βαθμολογία με τους τρεις πρωτοπόρους να κερδίζουν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από το Μπιλμπάο με 2-1, με γκολ του Ντιέγκο Κόστα και του Κόκε, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ.

Στο ντέρμπι της Καταλωνίας, η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Εσπανιόλ με εύστοχο πέναλτι του Λιονέλ Μέσι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε στη Ράγιο Βαγεκάνο μετά τις δύο σερί ήττες, συντρίβοντάς την με 5-0.

Με επτά αγωνιστικές να απομένουν, τις τρεις ομάδες χωρίζουν τρεις βαθμοί.

Ιταλία: Στάση στο Σαν Πάολο για τη Γιούβε

Στην Ιταλία, η Νάπολι σταμάτησε το αήττητο σερί της Γιουβέντους.

Η «Μεγάλη Κυρία», χωρίς τον Τέβεζ στη σύνθεσή της, ηττήθηκε στο Σαν Πάολο, στην πορεία της προς το τρίτο συνεχόμενο σκουντέτο.

Ο Μπουφόν σταμάτησε πολλές προσπάθειες της Νάπολι, όμως οι παρτενοπέι σκόραραν δύο φορές και επικράτησαν 2-0.

Πήραν έτσι άτυπη εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου με 3-0.

Η ομάδα του Κόντε πάντως παραμένει στην κορυφή με διαφορά 11 βαθμών από τη Ρόμα, που έκανε διπλό κόντρα στη Σασουόλο.

Η διαφορά μπορεί να πάει στους 8, αν την Τετάρτη η Ρόμα κερδίσει στο εξ αναβολής ματς την Πάρμα.

*Ολλανδία: Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο ο Άγιαξ *

Ο Άγιαξ έκανε ακόμη ένα βήμα προς το τέταρτο σερί πρωτάθλημα Ολλανδίας, μετά τη νίκη του επί της Τβέντε, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής.

Ο Άγιαξ έχει διαφορά 8 βαθμών από τη δεύτερη Φέγενορντ, με τις δύο ομάδες να έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Με πέντε αγώνες να απομένουν, η ομάδα του Άμστερνταμ είναι το απόλυτο φαβορί.

Στην Άμστερνταμ Αρίνα, ο Άγιαξ υποδέχτηκε στο ντέρμπι τη Τβέντε, έχοντας στο πλευρό του 50.000 θεατές.

Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ κυριάρχησε στο τερέν και αποζημιώθηκε για την υπεροχή της στο 29ο λεπτό, με τον Ντένσβιλ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 58’, ο Σεν έγραψε το 2-0, με την Τβέντε να αδυνατεί να αντιδράσει.

Ο θρίαμβος του Αίαντα έκλεισε επτά λεπτά αργότερα, με τον Μπόγιαν να πετυχαίνει υπέροχο γκολ και τον Ντε Μπουρ να πανηγυρίζει τη σπουδαία νίκη.