Κόρνερ: Όλα τα φώτα στραμμένα στο Νησί

Στην Αγγλία το πιο συναρπαστικό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών, έχει καθηλώσει τους πάντες. Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι πήραν τρίποντα αλλά και η Λίβερπουλ απάντησε μετά το διπλό στο Άπτον Παρκ κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Δύο εύστοχα πέναλτι από τον Τζέραρντ έδωσαν τη νίκη στους κόκκινους που διαμαρτύρονται δίκαια για επιθετικό φάουλ στο γκολ της ισοφάρισης των «σφυριών».

Από τη μία η Λίβερπουλ κερδίζει συνεχώς, από την άλλη η Άρσεναλ έχασε ξανά.

Μετά από 7 χρόνια, η Άρσεναλ ηττήθηκε στο Γκούντισον Παρκ από την Έβερτον, με σκορ 3-0.

Πλέον η 4η θέση είναι υπό αμφισβήτηση, με τα ζαχαρωτά να μειώνουν στον ένα βαθμό.

Στη βαθμολογία, η Λίβερπουλ παρέμεινε στην κορυφή και βρίσκεται στο +2 από την Τσέλσι και στο +4 από τη Σίτι, που έχει δύο ματς λιγότερα.

Όλα τα λεφτά είναι το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής, όπου η Λίβερπουλ υποδέχεται τη Σίτι.

Έσπασε το αήττητο της Μπάγερν

Μετά από 53 αγώνες, η Μπάγερν Μονάχου ένιωσε ξανά την πίκρα της ήττας, χάνοντας 1-0 από την Άουγκσμπουργκ.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν για πρώτη φορά το βαυαρικό ντέρμπι μετά από 53 χρόνια.

Η μάχη για τη δεύτερη θέση, ανάμεσα στη Μπορούσια Ντόρτμουντ και τη Σάλκε, συνεχίζεται με αμείωτη ένταση.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ μετά από ένα συγκλονιστικό ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 34’ με τον Ολιτς και είχαν διπλό δοκάρι στο 40’ με τον ίδιο παίκτη, που έχασε την ευκαιρία της χρονιάς.

Η Μπορούσια ισοφάρισε με γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 51’.

Ο Μάρκο Ρόις στο 77’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που την Τρίτη υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης στη ρεβάνς του 0-3.

Η Σάλκε έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, μετά το εκτός έδρας 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης.

Στο 15ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντι Σάντο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 33ο λεπτό, οι «βασιλικοί μπλε» έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Γκορέτσκα να γράφει το τελικό 1-1 στο παιχνίδι.

Πλέον υπάρχει διαφορά τριών βαθμών ανάμεσα στους δύο μονομάχους, την ώρα που η Λεβερκούζεν ηττήθηκε και πάλι, με αποτέλεσμα να ανέβει η Γκλάντμπαχ.

Ο Σάμι Χίπια απολύθηκε από τη Λεβερκούζεν, με τον Σάσα Λεβαντόφσκι να τον αντικαθιστά ως το τέλος της σεζόν.

Ολλανδία: Παράταση στην αγωνία μετά τη γκέλα του Άγιαξ

Στην Ολλανδία ο Άγιαξ στραβοπάτησε, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Φίτεσε.

Στο Χέλρεντομ του Άρνεμ, περισσότεροι από 25.000 φίλαθλοι είδαν ένα εξαιρετικό ματς.

Οι γηπεδούχοι που διεκδικούν το απευθείας εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ, άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Μπερτράν Τραορέ.

Ο Άγιαξ, που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 47’ ο Σίγκθορσον πλάσαρε άψογα τον Φελτχούιζεν και έγραψε το τελικό 1-1 στο ματς.

Με τρεις αγωνιστικές να απομένουν και εννέα διαθέσιμους βαθμούς, ο Άγιαξ είναι κοντά στον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο στην Ολλανδία.

Η Φέγενορντ ακολουθεί με έξι βαθμούς διαφορά και ελπίζει, αν και όλα εξαρτώνται από την ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ.

Τουρκία: Η Γαλατά πήρε το ντέρμπι

Στην Τουρκία διεξήχθη το πολύ μεγάλο ντέρμπι, ανάμεσα στη Γαλατασαράι και τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Γουέσλι Σνάιντερ σκόραρε στο 9ο λεπτό και έκρινε έναν αγώνα γεμάτο ένταση.

Δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, και 14 κίτρινες κάρτες ήταν ο απολογισμός.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι μείωσε στους 7 βαθμούς από τη Φενέρ, με έξι αγωνιστικές απομένουν αλλά και έναν αγώνα περισσότερο για τη Γαλατά.