Κόρνερ: Λίβερπουλ για κούπα, ήρωας ο Καρνέζης κόντρα στη Μπάρτσα

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Στην επέτειο των 25 ετών από την τραγωδία του Χίλσμπορο, η Λίβερπουλ κράτησε ζωντανό το όνειρο για κατάκτηση του τίτλου στην Αγγλία μετά από 24 χρόνια.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επικράτησε 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι στο Άνφιλντ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για το πρωτάθλημα.

Το γκολ του Κουτίνιο στο 78’, έδωσε τη νίκη στους κόκκινους, με τον Στίβεν Τζέραρντ να βάζει τα κλάματα.

Ήρωας της εβδομάδας για την Τσέλσι, είναι ο Ντεμπά Μπα. Μετά το χρυσό γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο Σενεγαλέζος στράικερ χάρισε τη νίκη στην Τσέλσι και στο εκτός έδρας ματς με τη Σουόνσι, κρατώντας τους «μπλε» στο κόλπο.

Η ομάδα του Μουρίνιο βρίσκεται στο -2 από τη Λίβερπουλ ενώ η Σίτι είναι στο -7, με δύο παιχνίδια λιγότερα.

Την Τετάρτη, η Σίτι υποδέχεται τη Σάντερλαντ.

Ισπανία: Ήρωας Καρνέζης, ακάθεκτη η Ατλέτικο

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα θα θέλει να ξεχάσει τις τέσσερις τελευταίες ημέρες, καθώς μετά τον αποκλεισμό από την Ατλέτικο στο Τσάμπιονς Λιγκ, ήρθε και η ήττα – σοκ από τη Γρανάδα του Ορέστη Καρνέζη.

Ο Έλληνας πορτιέρε σταμάτησε τις προσπάθειες του Μέσι και της παρέας του και χάρισε τη νίκη στη Γρανάδα για πρώτη φορά μετά το 1972.

Το γκολ του Μπραχίμι ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους που κράτησαν στο μηδέν ενεργητικό τη Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης από την άλλη δεν σταματά πουθενά.

Οι ροχιμπλάνκος πέρασαν από το Κολισέουμ της Μαδρίτης, στο τοπικό ντέρμπι με τη Χετάφε, χάρη στα γκολ των Γκοντίν και Ντιέγκο Κόστα.

Ο τελευταίος, χτύπησε στο δοκάρι και μέχρι να αποδειχτεί πως δεν έχει κάτι σοβαρό, οι Μαδριλένοι πέρασαν δύσκολες ώρες.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι πλέον στο +4 από την τρίτη Μπαρτσελόνα, και στο +3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε με 4-0 την Αλμερία.

Ακολουθεί την Μεγάλη Τετάρτη ένα ακόμη «Κλάσικο», ο τελικός του Κόπα Ντελ Ρέι στη Βαλένθια.

Γερμανία: Η Ντόρτμουντ ταπείνωσε την Μπάγερν Μονάχου

Στη Γερμανία, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έδωσε ένα καλό μάθημα στην πρωταθλήτρια Μπάγερν.

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Ρεάλ, φιλοδώρησε με τρία γκολ τους Βαυαρούς, στην Αλιάνζ Αρίνα.

Η Ντόρτμουντ πήγε στο Μόναχο θέλοντας από τη μία να κερδίσει την μεγάλη της αντίπαλο και από την άλλη να εξασφαλίσει την παρουσία της στην πρώτη τριάδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι ταπείνωσαν την υπερβολικά χαλαρή Μπάγερν με 3-0, με τον Μικιταριάν να κάνει το 0-1 στο 20ο λεπτό.

Στο 49’ ιδανική αντεπίθεση της Ντόρτμουντ με τον Μάρκο Ρόις τελικό αποδέκτη και σκόρερ για την ομάδα του Κλοπ.

Το τελικό 3-0 για τους Βεστφαλούς, έκανε στο 56ο λεπτό ο Χόφμαν μετά από μπαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Η διαφορά της Ντόρτμουντ με τη Σάλκε έμεινε στους τρεις βαθμούς, μετά τη νίκη των «βασιλικών μπλε» κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτη.

Τέταρτη ανέβηκε εκ νέου η Λεβερκούζεν που επικράτησε της Χέρτα.

Ολλανδία: Ένα βαθμό μακριά από τον τίτλο ο Άγιαξ

Στην Ολλανδία, η Φέγενορντ δεν επέτρεψε στον Άγιαξ να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε 2-0 την Αϊντχόφεν εκτός έδρας και έχει ακόμα μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο.

Όσο για την ομάδα του Ντε Μπουρ, επικράτησε δύσκολα της Ντεν Χάαγκ με 3-2.

Υπομονή 14 ημερών θα πρέπει να κάνει ο Άγιαξ για να στεφθεί για τέταρτη συνεχή χρονιά, πρωταθλητής Ολλανδίας.

Η ομάδα του Άμστερνταμ επικράτησε 3-2 της Ντεν Χάαγκ, όμως η διαφορά με τη Φέγενορντ παρέμεινε στους έξι βαθμούς με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ντεμπούρ προηγήθηκε στο 35’ με σκόρερ τον Πάουλσεν, όμως ένα λεπτό αργότερα, ο Ντενσβίλ με αυτογκόλ ισοφάρισε για την Ντεν Χάαγκ.

Το ματς έμενε στο 1-1 ωσότου στο 69ο λεπτό, ο Κλάασεν έβαλε εκ νέου τον Άγιαξ μπροστά στο σκορ.

Στο 79’ ο Σερέρο έγραψε το 3-1 για τον Αίαντα μέσα σε αποθέωση.

Το μόνο που κατάφερε η Ντεν Χάαγκ ήταν να μειώσεις στις καθυστερήσεις στο τελικό 3-2 με σκόρερ τον Μπεουχέλσντικ.

Με δύο αγωνιστικές να απομένουν, η στέψη του Άγιαξ είναι τυπική διαδικασία. Για να χάσει το πρωτάθλημα, θα πρέπει να μην πάρει ούτε ένα βαθμό στα δύο παιχνίδια, κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο έως απίθανο.