3ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Γιόρτασαν τον αθλητισμό στους αθηναϊκούς δρόμους

Οι δρόμοι της πρωτεύουσας γέμισαν με χιλιάδες δρομείς που έλαβαν μέρος στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Μικροί και μεγάλοι, αθλητές και μη χάρηκαν τον ήλιο και την ησυχία, αφού η ευρύτερη περιοχή του κέντρου είχε κλείσει για τα αυτοκίνητα από πολύ νωρίς.
Το σημείο εκκίνησης και τερματισμού στήθηκε μπροστά από τη Βουλή στο Σύνταγμα. Οι πρώτοι δρομείς άρχισαν να τρέχουν λίγο μετά τις 08.00 το πρωί.

Οι νικητές

Ο Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου που καλύπτει απόσταση 21097,5 χλμ., αλλά και της γενικής κατάταξης. Ο αθλητής του ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης διένυσε την απόσταση σε 1.09.55 και άφησε δεύτερο τον Γιώργο Καραβίδα με 1.10.33 και τρίτο τον Γιώργο Μίνο με 1.12.26.

Η Μάγδα Γαζέα μετά τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου επικράτησε και στον Ημιμαραθώνιο με 1.22.09. Δεύτερη της κούρσας ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.22.27 και τρίτη η Ντενίζ Δημάκη με 1.22.55.

Περισσότεροι από 5.500 δρομείς συμμετείχαν στη διαδρομή των 5χλμ. Ο Κώστας Δρόσος όπως και πέρυσι στέφθηκε νικητής με 16.29. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Φιλίππα Πουλίδου με 20.00.
Στην εκκίνηση των 3χλμ πήραν θέση περίπου 1000 δρομείς. Ο Διομήδης Μπακατσέλος ήταν ο νικητής της μικρής απόστασης της διοργάνωσης. Ο αθλητής του ΑΟ Μυκόνου τερμάτισε σε 9.32, πολύ μπροστά από τον δεύτερο, που ήταν ο Γιάννης Αντωνόπολος με 10.08 και τον τον τρίτο Ανδρέα Ντάμκα με 10.17.

Στην τελευταία κατηγορία έλαβε μέρος και ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.