Κόρνερ Μουντιάλ: Γαλλία και Αργεντινή δεν εντυπωσίασαν

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Εδώ και τέσσερις ημέρες η Βραζιλία είναι το κέντρο του κόσμου.

Η διοργάνωση αρχίζει να έχει ρυθμό και τα πρώτα συμπεράσματα έχουν βγει.

Ας δούμε πρώτα τι συνέβη στα ματς της Κυριακής, ξεκινώντας από τους αγώνες της Γαλλίας και της Ελβετίας.

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο η Γαλλία

Η Γαλλία επικράτησε της Ονδούρας με 3-0 στον πέμπτο όμιλο του Μουντιάλ.

Οι «τρικολόρ» άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μπενζεμά στο 43’ σε φάση που αποβλήθηκε ο Παλάσιος.

Στο 48’ ο Μπενζεμά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με τον Βαγιαδάρες να τη στέλνει άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο επιθετικός της Ρεάλ έκανε το τελικό 3-0 στο 72ο λεπτό με υπέροχο σουτ.

Νίκη της Ελβετίας στο 93’

Η Ελβετία αντιμετώπισε το Εκουαδόρ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ένερ Βαλένσια στο 22ο λεπτό.

Η ομάδα του Χίτσφελντ δεν έβρισκε διαδρόμους, όμως έφτασε στο 1-1 από στημένη φάση και κεφαλιά του Μεχμεντί στο 48ο λεπτό.

Το Εκουαδόρ κλείστηκε, έχασε ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις, όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σεφέροβιτς έκανε το 2-1 και έδωσε σπουδαία νίκη στην Ελβετία.

Στη βαθμολογία, Γαλλία και Ελβετία έχουν από τρεις βαθμούς και πήραν προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Μια κακή Αργεντινή κέρδισε δύσκολα τη Βοσνία

Η Αργεντινή ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ, επικρατώντας της Βοσνίας με 2-1.

Η αλμπισελέστε άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του Κολίσινατς.

Η Αργεντινή ήταν επιεικώς μέτρια στο παιχνίδι άλλα πέτυχε δεύτερο γκολ με ατομική προσπάθεια του Μέσι στο 65’.

Η Βοσνία πάλεψε και κατάφερε να πετύχει το παρθενικό της γκολ σε Μουντιάλ με τον Ιμπίσεβιτς στο 85’.

Η εικόνα της ομάδας του Σαμπέγια πάντως ήταν πολύ κακή και είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία λεπτά η Αργεντινή αποδοκιμάστηκε, καθώς αργούσε να επιτεθεί.

Ιράν εναντίον Νιγηρίας για μια θέση…στον ήλιο

Το δεύτερο ματς του έκτου ομίλου θα διεξαχθεί στην Κοριτίμπα, ανάμεσα στα δύο αουτσάιντερ, Ιράν και Νιγηρία. Μια αναμέτρηση στην οποία ποντάρουν και οι δύο ομάδες για να μπουν στο κόλπο της πρόκρισης.

Το Ιράν θέλει να κάνει την πρώτη του νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 16 χρόνια.

Από το 1998 και μετά, οι Ιρανοί έχουν πάρει μέρος σε τρεις διοργανώσεις όμως δεν πήραν τρίποντο.

Μεγάλο όπλο του Ιράν και παίκτης – κλειδί είναι ο 26χρονος Ρέζα που αγωνίζεται στην αγγλική Τσάρλτον.

Ο νεαρός επιθετικός έχει εντυπωσιάσει με τις επιδόσεις του, καθώς σε 14 συμμετοχές έχει σημειώσει 10 γκολ.

Χωρίς νίκη από το Μουντιάλ του 1998 είναι και η Νιγηρία.

Σε τρεις συμμετοχές έκτοτε δεν έχουν πάρει τους τρεις βαθμούς ενώ το 2010 ηττήθηκαν από την Ελλάδα με 2-1.

Φέτος κληρώθηκαν σε πολύ δύσκολο όμιλο, με Αργεντινή και Βοσνία, ομάδες από τις οποίες δύσκολα η Νιγηρία θα καταφέρει να πάρει κάτι καλό.

Βίκτορ Μόζες και Τζον Όμπι Μίκελ είναι τα αστέρια των Νιγηριανών στην προσπάθειά τους.

Γερμανία εναντίον Πορτογαλίας στο ντέρμπι

Τα ματς του έβδομου ομίλου αρχίζουν με ένα σπουδαίο ευρωπαϊκό ντέρμπι. Γερμανία εναντίον Πορτογαλίας σε μια ρεβάνς του ημιτελικού του 2006, οπότε και επικράτησαν τα πάντσερ.

Η Γερμανία θεωρείται το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση από τον έβδομο όμιλο, όμως πρέπει να το δείξει και στο γήπεδο.

Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ δέχτηκε το πλήγμα με τον τραυματισμό του Μάρκο Ρόις, χάνοντας έναν αξιόπιστο επιθετικό.

Από εκεί και πέρα, μοναδικός καθαρόαιμος επιθετικός είναι ο 36χρονος Μίροσλαβ Κλόζε που έχει 14 γκολ σε Μουντιάλ.

Βεβαίως η Γερμανία έχει τρομερή ποιότητα στη μεσαία γραμμή, η οποία είναι και το μεγάλο της όπλο.

Από την άλλη πλευρά, η Πορτογαλία είναι χωρίς υπερβολή ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Ίβηρες είναι άλλη ομάδα με τον σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης στην ενδεκάδα.

Ο Ρονάλντο έχει ταλαιπωρηθεί από τραυματισμούς το τελευταίο διάστημα και είναι μεγάλο ερωτηματικό το κατά πόσο θα μπορέσει να ηγηθεί της Πορτογαλίας.

Ο όμιλος είναι εξαιρετικά περίπλοκος και όποια ομάδα ηττηθεί θα βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο.

Και αυτό γιατί το άλλο ματς του ομίλου είναι αυτό ανάμεσα στη Γκάνα και τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Δύο ομάδες εξαιρετικά επιθετικές που έχουν άγνοια κινδύνου και διεκδικούν επί ίσοις όροις την πρόκριση.

Τα προγνωστικά μας

Οι προβλέψεις στο ποδόσφαιρο σχεδόν ποτέ δεν είναι εύκολες.
Τώρα έρχεται η ώρα που όλοι περιμένατε, οι προβλέψεις του αθλητικού τμήματος του euronews.

Μπορείτε να αφήσετε και το δικό σας σχόλιο στις σελίδες μας στα social media με το hashtag #TheCornerScores.

Η συντακτική ομάδα του euronews δίνει ψήφο εμπιστοσύνης στο Ιράν και νίκη με 2-1 επί της Νιγηρίας.

Όσο για το μεγάλο ντέρμπι; Όλοι βλέπουν Γερμανία και συγκεκριμένα νίκη με 2-1 επί της Πορτογαλίας.

Στο άλλο ματς του ομίλου βλέπουμε γκολ. Γκάνα – Ηνωμένες Πολιτείες ισοπαλία με σκορ 2-2.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_GB/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Post by euronews.