Μουντιάλ: Η θεωρία του τέλειου πέναλτι

Στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα η διαδικασία των πέναλτι μπήκε στη ζωή της εθνικής Ελλάδας και των φιλάθλων της, όχι με τις καλύτερες αναμνήσεις.

Η άχαρη αλλά γεμάτη συγκινήσεις διαδικασία μπήκε στο μικροσκόπιο του Κεν Μπρέι από το Πανεπιστήμιο του Μπαθ. Ο Βρετανός επιστήμονας υποστηρίζει, ότι έχει αναπτύξει την τέλεια τακτική εκτέλεσης πέναλτι, βασιζόμενος σε πολυετή έρευνα στατιστικών και βίντεο.

«Αυτό που καταφέραμε στην έρευνά μας είναι να καθορίσουμε τις επιλογές του τερματοφύλακα. Υπολογίσαμε τη μέγιστη απόσταση που μπορεί να καλύψει,όταν πέφτει δεξιά ή αριστερά στην εστία του μέχρι να είναι σε θέση να αποκρούσει την μπάλα ακόμη και με τα ακροδάχτυλά του. Αν ο παίκτης στείλει τη μπάλα έξω από αυτό το πεδίο δράσης του τερματοφύλακα τότε έχει 100% πιθανότητες επιτυχίας».

Ο Κεν Μπρέι υποστηρίζει ότι υπάρχουν τρία στάδια επιτυχίας για τη διαδικασία των πέναλτι.

Αρχικά ο προπονητής πρέπει να αποφασίζει ποιοι θα τα εκτελέσουν τα πέναλτι χωρίς να τους αφήνει να προσφέρονται εθελοντικά. Για τα πρώτα πέναλτι πρέπει να διαλέγει τους λιγότερο έμπειρους παίκτες, κρατώντας τον καλύτερο ποδοσφαιριστή για το τέλος.

Δεύτερον ο εκτελεστής πρέπει να προετοιμάζεται πνευματικά και να είναι αποφασισμένος για το πού θα στείλει τη μπάλα. Δεν πρέπει να επηρεάζεται στην επιλογή του από το άγχος και από τον τερματοφύλακα που θα επιχειρήσει να τον αποπροσανατολίσει.

Τρίτον πρέπει να στείλει τη μπάλα εκεί που κανένας τερματοφύλακας δεν μπορεί να φτάσει.

Ένα στα τρία παιχνίδια της δεύτερης φάσης κρίθηκαν στα πέναλτι.

Οι ομάδες υποχρεούνται να προετοιμάζονται μεθοδικά για τη διαδικασία, κυρίως μετά από εξοντωτική προπόνηση, όπως είναι και οι ρεαλιστικές συνθήκες ύστερα από 120 λεπτά αγώνα.

Το καλύτερο ποσοστό επιτυχίας στα πέναλτι έχουν οι Γερμανοί με 83% ευστοχίας και ακολουθούν οι Αργεντινοί.

Η φάση των 16 επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις καθώς πέντε από τα οχτώ παιχνίδια κρίθηκαν στην παράταση και τα πέναλτι. Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωση προκρίθηκαν στα προημιτελικά όλες οι ομάδες που ήταν επικεφαλής των ομίλων τους. Πάμε να δούμε τι ακριβώς συνέβη και ποια είναι τα ζευγάρια στη φάση των 8.

Η Βραζιλία νίκησε 3-2 στα πέναλτι τη Χιλή μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1. Για άλλη μία φορά η σελεσάο δεν έπεισε με την απόδοσή της απέναντι σε μία αποφασισμένη, αλλά άτυχη Χιλή.

Η Ουρουγουάη ήταν αγνώριστη χωρίς τον Σουάρες και δεν κατάφερε να δείξει τα δόντια της στην Κολομβία που επικράτησε με 2-0. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο εκπληκτικός Τζέιμς Ρογρίγκες, που έβαλε σε αυτό το παιχνίδι το γκολ του τουρνουά.

Η Ολλανδία που άρχισε φουριόζα το Μουντιάλ, βρέθηκε μία ανάσα από τον αποκλεισμό με αντίπαλο το Μεξικό. Κατάφερε τελικά να επικρατήσει 2-1 με γκολ στο 88’ αλλά και στο 94’ με πέναλτι του Κλας-Γιαν Χούντελααρ.

Η Ελλάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία να σφραγίσει τη δεύτερη ιστορική πρόκριση στο Μουντιάλ. Ηττήθηκε 5-3 στα πέναλτι, αλλά έφυγε με το κεφάλι ψηλά. Έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους 16 και διεκδίκησε με αξιώσεις το εισιτήριο για τους 8, με γκολ στην κανονική διάρκεια του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Η Γαλλία πήρε την πρόκριση με νίκη 2-0 επί της Νιγηρίας, χωρίς να δείξει τον ενθουσιασμό που είχε στους ομίλους. Ο αποδοτικός Πογκμπά έβαλε το πρώτο του γκολ σε Μουντιάλ, ενώ η πρόκριση κλείδωσε με το αυτογκόλ του Γιόμπο στο 91’.

Η Αλγερία μπορεί να εντυπωσίασε απειλώντας τη Γερμανία με αποκλεισμό, όμως οι παίκτες του Γιόαχιμ Λεβ ήταν εκείνοι που έφυγαν νικητές με 2-1 στην παράταση του αγώνα.Η αναμέτρηση έληξε 0-0 στην κανονική της διάρκεια.

Η Αργεντινή προκρίθηκε για ένατη φορά στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου με το γκολ του Άνχελ ντι Μαρία, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Οι Ελβετοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, πήγαν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά μία απροσεξία τους έριξε στο καναβάτσο.

Το Βέλγιο έκοψε τον αέρα της Αμερικής νικώντας με 2-1 στην παράταση. Οι Ηνωμένες Πολιτείες κυνηγούσαν μέχρι τέλους την ανατροπή. Ο εκπληκτικός τους τερματοφύλακας Τιμ Χάουαρντ σημείωσε ρεκόρ στην ιστορία των Μουντιάλ με 15 σωτήριες επεμβάσεις σε ένα παιχνίδι.

Τέσσερις ομάδες από την Ευρώπη και τέσσερις από την Αμερική συνθέτουν την 8άδα του Μουντιάλ.

Την Παρασκευή 4 Ιουλίου αναμετρώνται Γαλλία – Γερμανία (19:00) και Βραζιλία – Κολομβία (23:00). Το Σάββατο 5 Ιουλίου παίζουν Αργεντινή – Βέλγιο (19:00) και Ολλανδία – Κόστα Ρίκα (23:00).

Μπορεί το μπέιζμπολ να είναι ο βασιλιάς των σπορ στις Ηνωμένες Πολιτείες, όμως το ποδόσφαιρο φαίνεται ότι ανεβαίνει με γοργούς ρυθμούς στις προτιμήσεις των Αμερικανών. Κατά τη διάρκεια του παγκοσμίου κυπέλλου το παρακολούθησαν πολλοί και η συνέχεια προαναγγέλλεται πλούσια.

Το ποδόσφαιρο στις Ηνωμένες Πολιτείες εξελίσσεται ραγδαία με τους Αμερικανούς να το αγκαλιάζουν όλο και περισσότερο.

Ο πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα συνεχάρη δημόσια την εθνική για την πρόκριση της στη φάση των 16 του παγκοσμίου κυπέλλου, επισφραγίζοντας το ρεύμα που έχει το ποδόσφαιρο στο φίλαθλο κοινό της Αμερικής.

Πολύς ήταν ο κόσμος που παρακολούθησε με αγωνία την εθνική. Μπορεί οι Ηνωμένες Πολιτείες να μην προχώρησαν στα προημιτελικά, όμως απέδειξαν ότι έχουν δυναμική και κυρίως μέλλον στις διεθνείς διοργανώσεις.

Στις μικρές ηλικίες το ποδόσφαιρο έχει τεράστια αποδοχή. Λόγω του μεγάλου πληθυσμού της χώρας είναι ζήτημα χρόνου να ξεπηδήσουν σπουδαίοι παίκτες που θα μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί σε υψηλό επίπεδο.

Μετά τη μεταγραφή του Ντέιβιντ Μπέκαμ στους Λος Άντζελες Γκάλαξι, που είχε στρέψει τα βλέμματα όλου του κόσμου στο MLS, ένας άλλος μεγάλος παίκτης, ο Βραζιλιάνος Κακά έγινε αντικείμενο λατρείας στο Ορλάντο.

Ο 32χρονος μεσοεπιθετικός πρώην παίκτης της Μίλαν και της Ρεάλ θα αγωνίζεται μέχρι το τέλος του χρόνου ως δανεικός στην πρώην ομάδα του, τη Σάο Πάολο και στις αρχές του 2015 θα ενσωματωθεί στην Ορλάντο Σίτι για την έναρξη του νέου πρωταθλήματος του MLS.