Κόρνερ: Το σόου του Κάμπελ, ο Νάβας στη Ρεάλ και... τα bloopers

Συνεχίζονται τα φιλικά παιχνίδια σε όλο τον κόσμο, ενώ στις Ηνωμένες Πολιτείες το Champions Cup, που συγκεντρώνει μερικούς από τους μεγαλύτερους ευρωπαϊκούς συλλόγους, βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στις ΗΠΑ.

Μετά τις νίκες επί των Λος Άντζελες Γκάλαξι, Ρόμα και Ίντερ, οι Κόκκινοι Διάβολοι του Λουις Φαν Γκάαλ νίκησαν με 3-1 και την Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα κατάμεστο από 109.000 άτομα στάδιο στο Μίτσιγκαν.

Ο Μπέιλ με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος, ισοφάρισε προσωρινά το γκολ του Άσλεϊ Γιανγκ. Όμως ο τελευταίος ξανασκόραρε πριν το ημίχρονο και με τον Χαβιέ Ερνάντεζ διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 που έφερε την Γιουνάιτεντ στην κορυφή του ομίλου και τον τελικό.

Εκεί προκρίθηκε και η Λίβερπουλ, που μετά από τη νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού, νίκησε και την Μίλαν με 2-0 χάρη σε τέρματα του Άλεν και του Σούσο. Εκμεταλλεύθηκε έτσι την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από τον Ολυμπιακό στα πέναλτι και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα.

Την ίδια ώρα, στο Λονδίνο ξεκίνησε το Emirates Cup με μία εντυπωσιακή εμφάνιση της Άρσεναλ και επικράτηση επί της πρωταθλήτριας Πορτογαλίας Μπενφίκα με 5-1.

Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης ο Τζο Κάμπελ,τον οποίο μπορεί να θέλει πίσω ο Ολυμπιακός αλλά δύσκολα θα τον αφήσει ο Βενγκέρ με τέτοιες εμφανίσεις. Ο Κοσταρικανός άσος, που ξεκίνησε βασικός, έβαλε ένα καταπληκτικό γκολ ενώ έφτιαξε και άλλο ένα που έκανε δώρο στον Σανόγκο, ο οποίος σημείωσε τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα της Άρσεναλ.

Εν αναμονή της επιβεβαίωσης για την μετακίνηση του Άγχελ Ντι Μαρία στην Παρί Σεν Ζερμέν, η Ρεάλ Μαδρίτης ανακοίνωσε την απόκτηση του Κέιλορ Νάβας. Ο κοσταρικανός διώχνει ουσιαστικά τον Ντιέγκο Λόπεζ και θέτει υπό πίεση τον Ικερ Κασίγιας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επιβεβαίωσαν την συμφωνία με μία από τις αποκαλύψεις του πρόσφατου Μουντιάλ, που βιώσαμε ιδιαίτερα οι Έλληνες καθώς ήταν ο άνθρωπος που σταμάτησε στην διαδικασία των πέναλτι την Εθνική από μια ιστορική πρόκριση στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του κόσμου.

Εξαργυρώνοντας μια σπουδαία σεζόν όχι μόνο με την Κόστα Ρίκα αλλά και την Λεβάντε, ο 27χρονος υπέγραψε συμβόλαιο έξι ετών με την Ρεάλ.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τη μεταγραφή δεν έχουν γίνει γνωστές, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι μόνο η ρήτρα αποδέσμευσής του άγγιζε τα 10 εκατομμύρια ευρώ.

Με την έναρξη της σεζόν, η ομάδα του euronews συνεχίζει τα προγνωστικά, που καθιερώσαμε την περίοδο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αλλά προσοχή, γιατί ουδείς αλάνθαστος. Και εμείς μπορεί να κάνουμε λάθη, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια.

Επίσης, καθιερώνεται η στήλη «Bloopers», όπου συγκεντρώνουμε τα καλύτερα βίντεο που βρήκαμε στο διαδίκτυο. Αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση για τα επόμενα επεισόδια, μην διστάσετε να μας στείλετε τις προτάσεις σας, χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerBloopers.