Δικέφαλο πάρτι κόντρα στη Μινσκ (6-1)

Ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στη Δυναμό Μινσκ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Στα πρώτα 17 λεπτά, οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη είχαν ουσιαστικά «καθαρίσει» το ματς, προηγούμενοι ήδη με σκορ 3-0.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ρατς έβγαλε τη σέντρα και ο Νίκολιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Πριν προλάβει να συνέλθει η ομάδα από τη Λευκορωσία, ο Στέφανος Αθανασιάδης έγραψε το 2-0, εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Παγκουρά.

Στο 17’ ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με κεφαλιά έκανε το 3-0, βάζοντας από νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή.

Από εκεί και πέρα, το πάρτι δεν σταμάτησε, με τον «Κλάους» να φτάνει σε χατ-τρικ στο 28ο λεπτό.

Γύρισμα του Ρατς, τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Δυναμό, Γκουτόρ, και ο Αθανασιάδης έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας για το 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο νεοεισελθών Δημήτρης Παπαδόπουλος σκόραρε για το 5-0, η Δυναμό Μινσκ έμεινε με δέκα παίκτες και ο ρυθμός έπεσε.

Παρόλα αυτά, η Δυναμό πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Νίκολιτς στο 80ο λεπτό αλλά το ρεσιτάλ των γκολ δεν σταμάτησε εκεί.

Στο 90’ ο νεαρός Τσανδάρης έγραψε το τελικό 6-1 για τον ΠΑΟΚ που ξεκίνησε εντυπωσιακά την πορεία του στoυς ομίλους.
Στο άλλο ματς του ομίλου, η Φιορεντίνα επικράτησε της Γκινγκάμπ με 3-0.