Ο Aυθεντικός Μαραθώνιος των ρεκόρ!

Με απόλυτη επιτυχία διοργανώθηκε για άλλη μια χρονιά ο Μαραθώνιος της Αθήνας, ο Αυθεντικός. Ένας αγώνας με ρεκόρ συμμετοχών (35.000 δρομείς) αλλά και με ένα μεγάλο αγωνιστικό ρεκόρ.

Ο νικητής του 32ου Μαραθωνίου, ο Κενυάτης Φέλιξ Κάντι έσπασε το ρεκόρ κούρσας (2:10:55) που κατείχε από το 2004 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι.

Ο θριαμβευτής του Μαραθωνίου της Αθήνας ολοκλήρωσε τα 42.195 μ. σε 2 ώρες, 10 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα, βελτιώνοντας το ρεκόρ διαδρομής κατά 18 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν δύο ακόμη Κενυάτες, ο Ρέιμοντ Μπετ και ο Τζοσφάτ Τσομπέι.

Πρώτος Έλληνας μαραθωνοδρόμος και 10ος στο σύνολο, ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης του Φ.Ο. Βροντάδων, με χρόνο 2:25:15

Στις γυναίκες, η Κενυάτισα Ναόμι Μάγια έκοψε πρώτη το νήμα μετά από 2 ώρες, 41 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα.

Η περσινή νικήτρια, Νάνσι Τζόαν Ρότιτς, επίσης από την Κένυα, τερμάτισε δεύτερη σε 2:41:29 ενώ τρίτη ήταν η Λίνα Κίπκιρ από την Κένυα.

Πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια ήταν η Σοφία Ρήγα με χρόνο 2:45:38.

Γιορτινό κλίμα σε όλη την Αθήνα

Από τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής, το κέντρο της Αθήνας ήταν ένα τεράστιο…προθερμαντήριο. Αθλητές όλων των ηλικιών, ερασιτέχνες και μη, έτρεξαν στους πρώτους αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Γονείς με τα μωρά στο καροτσάκι, επαγγελματίες δρομείς μεγάλων αποστάσεων, μεσήλικες και δρομείς ντυμένοι αρχαίοι Έλληνες, έτρεξαν στις μικρές διαδρομές απολαμβάνοντας την εμπειρία.

Ειδικά στη διαδρομή των παιδιών, το θέαμα ήταν απολαυστικό και η ατμόσφαιρα άκρως γιορτινή. Γιορτή της συμμετόχης και της ζωής στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Το ραντεβού έχει ήδη δοθεί για την επόμενη χρονιά!