EventsEvents

Ο Κιέτιλ Γιάνσρουντ πρωταγωνιστεί στο παγκόσμιο κύπελλο αλπικού σκι

Ο Νορβηγός πρωταθλητής στο σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ Κιέτιλ Γιάνσρουντ, κατέκτησε την 4η νίκη του στο παγκόσμιο κύπελλο αλπικού σκι. Στη Βαλ

Στη Βαλ Γκαρντένα της Ιταλίας, ο 29χρόνος σκιέρ ολοκλήρωσε τις προσπάθειες του σε συνολικό χρόνο 1 λεπτού 33.87.

Εδώ και καιρό ο Γιανσρούντ είχε στείλει το μήνυμα, πως αυτή είναι η χρονιά του, αφού είχε κερδίσει και τους δύο εναρκτήριους αγώνες στις Super G διοργανώσεις της Louise Lake και του Μπίβερ Κρικ.

Τη 2η θέση κατέλαβε ο Ντομινικ Παρί. Ο Ιταλός σκιέρ τερμάτισε 0.46 δευτερόλεπτα πίσω από τον Γιάνσρουντ και πλέον απειλεί τον Χάνες Ράιχελτ στην κατάταξη Super-G. Ο 34χρονος που ανέβηκε στην 3η θέση του βάθρου, βρίσκεται πια μόλις 15 βαθμούς μπροστά από τον Παρί.

Ο Γιάνσρουντ εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με 592 βαθμούς και με διαφορά 95 βαθμών από τον Αυστριακό Μαρσέλ Χίρσερ.