Ράλι Ντακάρ 2015: Ανέβηκε τέσσερις θέσεις ο Έλντερ Ροντρίγκεζ

Νικητής στο έκτο σκέλος του φετινού Ράλι Ντακάρ αναδείχθηκε ο Έλντερ Ροντρίγκεζ. Στη διαδρομή των 318 χιλιομέτρων μεταξύ Αντοφαγκάστα και Ικίκουε

Νικητής στο έκτο σκέλος του φετινού Ράλι Ντακάρ αναδείχθηκε ο Έλντερ Ροντρίγκεζ.

Στη διαδρομή των 318 χιλιομέτρων μεταξύ Αντοφαγκάστα και Ικίκουε στη Χιλή, ο Πορτογάλος αναβάτης της Χόντα κατάφερε να αφήσει πίσω του τα φαβορί.

Με τη νίκη του αυτή, ο Ροντρίγκεζ εκτοξεύθηκε κατά τέσσερις θέσεις στη γενική κατάταξη και καταλαμβάνει πλέον την έκτη θέση, 02:20 πίσω από τον πέμπτο Τόμπι Πράις, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος.

Ο πρωτάρης στο Ντακάρ Αυστραλός απέχει στη γενική κατάταξη 33:44 από τον πρώτο Χουάν Μπαρέδα που τερμάτισε έκτος.

Πήρε το έκτο σκέλος ο Αλ Ατίγια – Διατηρήθηκε στην κορυφή

Στο έκτο σκέλος των αυτοκινήτων νικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής του 2011 Νάσερ Αλ Ατίγια.

Ο οδηγός από το Κατάρ, ο οποίος συμμετέχει και στην Ολυμπιακή ομάδα σκοποβολής σκητ, πανηγύρισε την τρίτη του επικράτηση που του επιτρέπει να διατηρηθεί στην κορυφή της συνολικής κατάταξης.

Ο Αλ Ατίγια απέχει 11:12 από τον Νοτιοαφρικανό πρωταθλητή του 2009 Ζινιέλ ντε Βιγιέ, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος.