Κόπα Άφρικα: Έφτασε η ώρα της στέψης

H μεγάλη στιγμή έφτασε! Δυο γειτονικές χώρες, η Γκάνα και η Ακτή Ελεφαντοστού, κοντράρονται το βράδυ της Κυριακής στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Είναι η 9η φορά που η Γκάνα συμμετέχει σε τελικό του Κόπα Άφρικα, έχοντας κατακτήσει τις 4 από τις 8 προηγούμενες φορές.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να αποκλείσει στα ημιτελικά την διοργανώτρια Ισημερινή Γουνέα, σε έναν επεισοδιακό αγώνα που διεκόπη για πάνω από 30 λεπτά εξαιτίας επεισοδίων, που οδήγησαν 36 ανθρώπους στο νοσοκομείο.

Για την Ακτή Ελεφαντοστού πρόκειται για μια μεγάλη αλλαγή σελίδας, αφού είναι η πρώτη φορά που η ομάδα αγωνίζεται και καταφέρνει να φτάσει σε τελικό ενός μεγάλου τουρνουά, μετά την απόσυρση από την εθνική του Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Οι οπαδοί της Ακτής ελπίζουν στην κατάκτηση του τροπαίου, που θα αμβλύνει την πίκρα για τον πρόωρο αποκλεισμό της ομάδας από την Ελλάδα στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, χάρη σε εκείνο το εύστοχο πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά.

Η Ακτή Ελεφαντοστού στα ημιτελικά κέρδισε την Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, η οποία το βράδυ του Σαββάτου επικράτησε στον μικρό τελικό της Ισημερινής Γουινέας με 4-2 στα πέναλτι. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση οι δυο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα.