Sports United: Πατίνια, κέντο και μπόμπσλεϊ στο μαγκαζίνο των σπορ

1. Ταξιδεύουμε στο Βίντερμπεργκ για να δούμε μπόμπσλεϊ.

2. Παίρνουμε μια γεύση από το μέλλον και τους παρθενικούς Αγώνες με πατίνια.

3. Και φτιάχνουμε σώμα και πνεύμα μέσα από την τέχνη του κέντο.

Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπόμπσλεϊ

Οι καλύτεροι αθλητές του μπόμπσλεϊ και του σκέλετον συγκεντρώθηκαν στο Βίντερμπεργκ της Γερμανίας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, που επέστρεψε μετά τη διακοπή λόγω των Αγώνων του Σότσι. Βρισκόμαστε στα μέσα της διοργάνωσης και είναι μια καλή στιγμή για να δούμε ποιος κατάφερε να κυριαρχήσει και να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Η Μέγερς Τέιλορ και η Σερέλ Γκάρετ από τις ΗΠΑ έκαναν νέο ρεκόρ κούρσας στο Βίντερμπεργκ στις τρεις από τις τέσσερις προσπάθειές τους.

Έτσι ξεπέρασαν κατά 43 εκατοστά την πρωταθλήτρια Ευρώπης Άνια Σναϊντερχάιντσε και την Ανίκα Ντράζεκ από τη Γερμανία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στην τελευταία εμφάνιση της καριέρας της, η Γερμανίδα Κάτλιν Μαρτίνι μαζί με την Στέφανι Σνάιντερ πήραν το χάλκινο μετάλλιο, τερματίζοντας 1,06 δευτερόλεπτα πίσω από τις Αμερικανίδες.

Στους άντρες, ο Γερμανός Φραντσέσκο Φρίντριχ διατήρησε τον παγκόσμιο τίτλο του.
Ο Φριντριχ ήταν ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής το 2013 στο Σεντ Μόριτζ, σε ηλικία 22 ετών και φέτος πήρε εκ νέου το χρυσό με τον Τόρστερ Μάργκις.

Το γερμανικό δίδυμο πήρε το χρυσό με διαφορά άνω του ενός δευτερολέπτου από τις δύο ομάδες που πήραν από κοινού τη δεύτερη θέση.

Οι Λετονοί Όσκαρς Μελμπάρντις και Ντάουμαντς Ντρέισκενς τερμάτισαν στον ίδιο ακριβώς χρόνο με τους πρωτάρηδες Γιόχαν Λόχνερ και Τζόσουα Μπλουμ από τη Γερμανία.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα που κατακτά ποτέ η Λετονία, στο μπόμπσλεϊ δύο ατόμων.

Παγκόσμιο πρωτάθλημα πατινάζ ταχύτητας

Η Αστάνα φιλοξένησε το 46ο παγκόσμιο πρωτάθλημα πατινάζ ταχύτητας. Οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες τα έδωσαν όλα στο αγωνιστικό διήμερο του τουρνουά, που διεξήχθη στο Alau Ice Palace.

Κάθε αθλητής συμμετέχει σε δύο αγώνες 500 μέτρων και άλλους δύο του χιλιομέτρου, με τον νικητή να αναδεικνύεται από τον συνολικό χρόνο.

Στις γυναίκες, η Μπρίτανι Μπάου πήρε το χρυσό μετάλλιο καθώς επικράτησε και στους τέσσερις αγώνες που πήρε μέρος.

Οι Αμερικανίδες κυριάρχησαν τελικά, καθώς η Χέδερ Ρίτσαρντσον ήταν αυτή που πήρε τη δεύτερη θέση στους αγώνες.

Η Καρολίνα Ερμπάνοβα από την Τσεχία ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στους άνδρες, το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Πάβελ Κουλιζνίκοφ.

Ο Ρώσος αθλητής πήρε τρεις νίκες ενώ στον τέταρτο αγώνα τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Εκθρόνισε έτσι τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Μίχελ Μούλντερ από την Ολλανδία και έγινε ο πρώτος Ρώσος πατινέρ ταχύτητας που κατακτά το παγκόσμιο μετά τον Σεργκέι Κλεβτσένια το 1997.

Ο συμπατριώτης του, Αλεξέι Γέσιν πήρε την τρίτη θέση πίσω από τον Ολλανδό, Χάιν Ότερσπιρ.

Εκκίνηση στη σεζόν του Μοντέρνου Πεντάθλου

Υιοθετώντας το πνεύμα του αρχαίου αθλήματος, το Μοντέρνο πένταθλο αποτελείται από τα αγωνίσματα της σκοποβολής, της ξιφασκίας, της κολύμβησης, της ιππασίας και του αγώνα δρόμου. Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2015 ξεκίνησε από τις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου οι συμμετέχοντες δοκίμασαν τόσο την φυσική όσο και την πνευματική αντοχή τους.

Οι αθλητές του μοντέρνου πένταθλου ξεκίνησαν τους αγώνες για τη φετινή σεζόν.

Η πρεμιέρα έλαβε χώρα στην Σαρασότα, στη Βορειοδυτική ακτή της Φλόριντα.

Ο Τζέιμς Κουκ από τη Μεγάλη Βρετανία πήρε το χρυσό μετάλλιο στους άνδρες, μετά από ένα χιτσκοκικό φινάλε.

Ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και μετά από την ξιφασκία και τα 200 μέτρα ελεύθερης κολύμβησης, ήταν τρίτος καθώς έμπαινε στην ιππασία.

Εκεί ήταν αλάνθαστος και στον τελευταίο γύρο με συνδυασμό σκοποβολής και αγώνα δρόμου κατάφερε να προσπεράσει τον μέχρι τότε πρωτοπόρο, Ελ Γκεζίρι.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε μια εξαιρετική ημέρα για τη Μεγάλη Βρετανία, που κατέκτησε τον τίτλο και στις γυναίκες με την Σαμάνθα Μάρεϊ.

Ο δεύτερος αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος διεξάγεται τον επόμενο μήνα στο Κάιρο.

Στο επίκεντρο: Παγκόσμιο πρωτάθλημα…πατινιών

Για αθλητές και φιλάθλους, δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από ένα σπορ που περιλαμβάνει όλα τα επιμέρους αγωνίσματα του αθλήματος, σε ένα τουρνουά Ολυμπιακού επιπέδου. Μία τέτοια διοργάνωση είναι το πρώτο παγκόσμιο πρωτάθλημα αθλημάτων με πατίνια, που θα διεξαχθεί το 2017 και θα περιλαμβάνει όλα τα αγωνίσματα με πατίνια.

Στο τέλος του Φεβρουαρίου ανακοινώθηκε πως η Βαρκελώνη θα γίνει η πόλη που θα διοργανώσει το πρώτο τουρνουά αγώνων με πατίνια, καθώς επικράτησε στην ψηφοφορία της Λίμα.

Οι κάτοικοι της Βαρκελώνης αναμένεται να διασκεδάσουν και να υποδεχτούν θερμά την παρθενική αυτή διοργάνωση.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα θα περιλαμβάνει δέκα αγωνίσματα με πατίνια: Καλλιτεχνικό, ταχύτητα, χόκεϊ σε παρκέ και χόκεϊ με πατίνια, σκέιτμπορντ, πατίνια ελεύθερου στυλ και κατάβασης, ρόλερ ντέρμπι, αλπικό σκέιτ και φυσικά τα απλά αλλά διάσημα πατίνια σε άσφαλτο.

Η διοργάνωση αναμένεται να δώσει ώθηση στις ελπίδες για ένταξη του αθλήματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την ομοσπονδία πατινιών να βλέπει με καλό μάτι την πλήρη αναμόρφωση των Ολυμπιακών αθλημάτων για το 2020.

Εν αρχή όμως είναι το παγκόσμιο της Βαρκελώνης το 2017.

Στα ενδότερα των σπορ: Κέντο, το άθλημα των Σαμουράι

Οι ρίζες αυτού του αθλήματος φτάνουν μέχρι και την εποχή των Σαμουράι. Είναι τόσο άθλημα, όσο και τέχνη. Το ιαπωνικό στυλ ξιφασκίας, ονόματι Κέντο, ενώνει πνεύμα και σώμα.

Αυτή την εβδομάδα, τα ενδότερα των σπορ είναι αφιερωμένα στο «δρόμο του σπαθιού».

Φαινομενικά δύο άνθρωποι χτυπιούνται με ξύλα από μπαμπού, όμως το κέντο είναι κάτι πολύ περισσότερο.

Όπως λένε και οι ίδιοι οι αθλητές, οι Κεντόκας, το άθλημα είναι τόσο πνευματικό όσο και ένας τρόπος ζωής.

Στην ουσία, δύο κεντόκας με σπαθιά από μπαμπού προσπαθούν να πάρουν πόντους, χτυπώντας σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος του αντιπάλου.

Ο αθλητής παίρνει πόντους χτυπώντας την κορυφή ή τα πλάγια του κράνους του αντιπάλου, των προστατευτικών των καρπών, του προστατευτικού του σώματος αλλά και την περιοχή μπροστά από το λαιμό.

Ο κεντόκα φωνάζει και χτυπάει το πόδι του μπροστά ώστε να εκφράσει το μαχητικό του πνεύμα την ώρα που χτυπάει τον αντίπαλο.

Συνήθως ένας αγώνας κρίνεται στους τρεις βαθμούς. Έτσι αν κάποιος πάρει δύο πόντους αυτομάτως ανακηρύσσεται νικητής.

Συναίσθημα: Τα σκυλιά του χιονιού

Από τον δρόμο του σπαθιού, στο δρόμο του έλκηθρου. Για το κλείσιμο του Sports United αφήσαμε ελεύθερα τα σκυλιά. Το βίντεο προέρχεται από το παγκόσμιο πρωτάθλημα σπριντ με έλκηθρο και σκύλων χιονιού.

Απολαύστε τη δράση από το Μπερνό της Νοτιοδυτικής Γερμανίας.