Marathon des Sables: Ξεκίνησε ο 30ος μαραθώνιος της άμμου

Από Euronews

Ο πιο επίπονος μαραθώνιος στον κόσμο, ο Marathon des sables, γιορτάζει φέτος τα 30α γενέθλιά του. Δρομείς από όλο τον κόσμο και κάθε ηλικίας

Δρομείς από όλο τον κόσμο και κάθε ηλικίας ξεκίνησαν για το πρώτο ετάπ, το οποίο κέρδισε ο περσινός νικητής του αγώνα, ο Μαροκινός Ρασίντ Ελ Μοραμπίτι.

Ο 32χρονος δρομέας ήταν για ακόμη μια φορά πιο γρήγορος όλων, τερματίζοντας το πρώτο σκέλος του μαραθωνίου της άμμου σε δύο ώρες, 52 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος τερμάτισε ο επίσης Μαροκινός, Αμπντελκαντέρ Ελ Μουαζίζ με διαφορά 15 δευτερολέπτων από τον Ελ Μοραμπίτι.

Τρίτος ήταν ένας ακόμη Αφρικανός, ο Σαλαμέ Αλ Άκρα από την Ιορδανία, που πέρασε τη γραμμή τερματισμού τρία λεπτά μετά τον νικητή.

Ο μοναδικός Έλληνας που συμμετέχει, Γιώργος Τσιάνος, τερμάτισε στην 140η θέση.