Ξιφασκία: Δεν τα κατάφερε η Κοντοχριστοπούλου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων στην ξιφασκία διεξάγεται στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν και την πρώτη μέρα έλαβαν χώρα οι τελικοί στο ξίφος μονομαχίας ανδρών και ξίφος ασκήσεως γυναικών.

Στις γυναίκες, η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου του Αιγάλεω αποκλείστηκε στις «64» από τη Γαλλίδα Κοραλί Μπρο με σκορ 15-13.

Στον τελικό, βρέθηκαν αντιμέτωπες η Αμερικανίδα Σάρα Τάπελ και η Καναδή Έλινορ Χάρβεϊ.

Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός, με την Αμερικανίδα να φτάνει στο 10-5 στη δεύτερη περίοδο όμως η Χάρβεϊ ισοφάρισε σε 11-11.

Στην τελευταία περίοδο, ο τελικός πήγαινε πόντο – πόντο με την Σάρα Τάπελ όμως να κατακτά τη νίκη και το χρυσό με σκορ 15-13.

Στους άνδρες, ο τελικός είδε τους Ζομπόρ Μπάνιοϊ και Ιπολίτ Μπογιό να τίθενται αντιμέτωποι.

Ο Ούγγρος Μπάνιοϊ έφτασε να προηγείται με 10-8 και 12-10, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει την πρωτοπορία στο σκορ και να πάρει τη νίκη.

Ο Γάλλος Μπογιό πήρε τελικά το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας με 15-13.