Τσάμπιονς Λιγκ: Με το ένα πόδι στους «4» η Μπαρτσελόνα, βήμα πρόκρισης για την Πόρτο

Σπουδαίο βήμα πρόκρισης έκανε η Πόρτο που επικράτησε με 3-1 της Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και μόλις στο 8ο λεπτό έκαναν το 1-0 με πέναλτι του Κουαρέσμα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έβαλε «φωτιά» στο «Ντραγκάο», γράφοντας το 2-0. Η Μπάγερν μείωσε με τον Αλκάνταρα στο 28’ όμως η Πόρτο πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Μαρτίνεζ στο 65’.

Στο Παρίσι, η Μπαρτσελόνα ουσιαστικά εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά μετά το 3-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα χωρίς τον Ιμπραΐμοβιτς και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με γκολ του Νεϊμάρ στο 18’.

Ο Σουάρεζ με δύο δικά του γκολ στο 67’ και το 79’ έκανε το σκορ 0-3, με την Παρί Σεν Ζερμέν να μειώνει στο τελικό 1-3 στο 82’ με σκόρερ τον Φαν Ντερ Βιλ.