Τσάμπιονς Λιγκ: Ισοπεδωτική Μπάγερν, τυπική διαδικασία για την Μπαρτσελόνα

Η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε την Πόρτο με 6-1 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βαυαροί είχαν ηττηθεί με 3-1 στο πρώτο ματς, όμως μόλις στο 21ο λεπτό είχαν πάρει σκορ πρόκρισης με γκολ των Αλκάνταρα και Μπόατενγκ.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 5-0 με άλλα δύο γκολ του Λεβαντόφσκι και ένα του Μίλερ, με την Πόρτο να είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Οι Πορτογάλοι μείωσαν στο 73’ με τον Μαρτίνεζ και ο Αλόνσο στο 88’ έγραψε το τελικό 6-1.

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 14’ με τον Νεϊμάρ και έκοψε κάθε διάθεση της Παρί Σεν Ζερμέν για να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Οι μπλαουγκράνα είχαν επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο ματς και δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, έχοντας εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Παρόλα αυτά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Νεϊμάρ να γράφει το τελικό 2-0 στο 34’ με υπέροχη κεφαλιά.