This content is not available in your region

Πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα μέσα στη Μαδρίτη

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το 23o πρωτάθλημα Ισπανίας στην ιστορία της μετά την επικράτησή της με 1-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης εκτός έδρας.

Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καλύτεροι από την Ατλέτικο σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν τη νίκη με γκολ του ηγέτη της, Λιονέλ Μέσι.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είναι κοντά σε ένα δεύτερο τρεμπλ μετά τη σεζόν 2008-2009, καθώς στις 30 Μαΐου αντιμετωπίζει την Μπιλμπάο στον τελικό του κυπέλλου και στις 6 Ιουνίου τη Γιουβέντους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ξιφασκία: Άνετη επικράτηση του Γουότσον στη Σανγκάη

To γκραν πρι της ξιφασκίας στη Σανγκάη συνεχίστηκε με το ξίφος ασκήσεως των ανδρών.

Με δύο Ιταλούς και δύο Ρώσους στην τελική οκτάδα, ήταν έκπληξη το γεγονός πως μόλις ένας Ρώσος κατάφερε να φτάσει στα ημιτελικά.

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν μια Γαλλο-τσεχική μονομαχία.

Ο 33χρονος Λε Πεσού, με το προσωνύμιο «βραχύσωμος», αντιμετώπισε τον Τσέχο Αλεξάντερ Σουπένιτς.

Ο Γάλλος, τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, δεν κατάφερε να αντισταθεί στον νεαρό Τσέχο και ηττήθηκε με 15-9.

Στον έτερο ημιτελικό, ο Μάιλς Γουότσον επικράτησε με 15-13 του Ντιμίτρι Ζερεμπτσένκο μετά από αγώνα – θρίλερ.

Στον μεγάλο τελικό όμως, ο Αμερικανός αθλητής πραγματοποίησε υγιεινό περίπατο απέναντι στον Σουπέντις, επικρατώντας πολύ άνετα με 15-7.