Τζούντο: Δύο χρυσά για Ιαπωνία, Ρωσία, Μογγολία, ένα για την Ουκρανία

Με εξαιρετικά θεαματικές αναμετρήσεις άνοιξε το Σάββατο την αυλαία του το τουρνουά Μάστερς του τζούντο στο Ραμπάτ του Μαρόκου. Η Ουραντσετσέγκ

Η Ουραντσετσέγκ Μουνκχμπάτ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στον τελικό της κατηγορίας κάτω των 48 κιλών των γυναικών. Η πρωταθλήτρια από τη Μογγολία νίκησε εύκολα με ιπόν την τρίτη στον κόσμο Αργεντίνα Πάουλα Παρέτο.

Στην κατηγορία κάτω των 52 κιλών, η Ναταλία Κουζιούτινα αντιμετώπισε τη Γιούκι Χασιμότο. Η Ρωσίδα χάλκινη παγκόσμια πρωταθλήτρια έκανε νωρίς γιούκο στη νικήτρια του γκραν σλαμ του Τόκιο και διαφύλαξε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος.

Το δεύτερο χρυσό για τη Μογγολία ήρθε στην κατηγορία κάτω των 57 κιλών με τη Σουμίγια Ντορτζούρεν, η οποία νίκησε την Ελέν Ρεσεβό. Ο τελικός δεν έδρεψε δάφνες θεάματος, με τη Ντορτζούρεν να επικρατεί με σίντο της αντιπάλου της.

Η Μίκου Τασίρο τέθηκε αντιμέτωπη με την Κάθριν Ουντερβουρτσάχερ. Η πρωταθλήτρια από την Ιαπωνία ήταν δυνατότερη από την αντίπαλό της, έκανε νωρίς γιούκο και την ακινητοποίησε εύκολα με ιπόν για να πάρει το χρυσό στην κατηγορία κάτω των 63 κιλών.

Στους άνδρες και στον θεαματικό τελικό της κατηγορίας κάτω των 60 κιλών αντίπαλοι τέθηκαν ο Ορχάν Σαφάροβ και ο Ιάπωνας Ναοχίσα Τακάτο, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής, καθώς δέχθηκε μία ποινή έναντι δύο του Αζέρου τζουντόκα.

Στην κατηγορία κάτω των 66 κιλών, το χρυσό πήγε στον Ουκρανό Γκεόργκι Ζανταράια. Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Ζανταράια νίκησε στον τελικό τον Λευκορώσο Ντμίτρι Σερσάν που στα ημιτελικά απέκλεισε το φαβορί Μιχαήλ Πουλιάεβ από τη Ρωσία.

Το δεύτερο χρυσό για τη Ρωσία ήρθε στην κατηγορία κάτω των 73 κιλών. Ο Ντένις Γιάρτσεβ δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει στον τελικό τον Γεωργιανό Νουζγκάρι Ταταλασβίλι, κάνοντάς του ιπόν με ένα καθαρό ούτσι μάτα.