Μπακού 2015: Νίκη της Ρωσίας στη ρυθμική γυμναστική

Πέμπτη ημέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων στο Μπακού και στο άθλημα της σκοποβολής, η Ζοράνα Αρούνοβιτς πήρε το χρυσό μετάλλιο για τη Σερβία. Με 199,5

Με 199,5 βαθμούς η 28χρονη αθλήτρια πήρε τη νίκη στο αγώνισμα των 10 μέτρων του αεροβόλου όπλου.

Δεύτερη ήταν η Σόνια Φρανκέτ από την Ισπανία ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βικτόρια Τσάικα από τη Λευκορωσία.

Στη ρυθμική γυμναστική, η Ρωσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μετά από πολύ μεγάλη μάχη με την ομάδα του Ισραήλ.

Οι Ρωσίδες συγκέντρωσαν 35.300 βαθμούς έναντι 35.050 βαθμών του Ισραήλ.

Την τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα της Λευκορωσίας ενώ η Ελλάδα απογοήτευσε καταλαμβάνοντας την προτελευταία θέση.

Στην πάλη, το Αζερμπαϊτζάν πανηγύρισε το τέταρτο χρυσό μετάλλιο στους άνδρες και ένατο συνολικά.

Στην κατηγορία των 97 κιλών της ελευθέρας πάλης, ο Αζέρος Κετάγκ Γκαζίμοφ επικράτησε με σκορ 3-1 του Γεωργιανού Ελιζμπάρ Οντικάτζε.

Οι τέσσερις Έλληνες αθλητές που πήραν μέρος στην πάλη δεν κατάφεραν να διακριθούν και αποκλείστηκαν από τους πρώτους γύρους.