Κόπα Αμέρικα: Με χατ τρικ του Γκερέρο στα ημιτελικά το Περού

Το Περού προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, όπου θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Χιλή.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Χοσέ Πάολο Γκερέρο, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, έβαλε το δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα και σημείωσε τρίτο τέρμα στο 74’, οδηγώντας την ομάδα του στην άνετη νίκη με 3-1 επί της Βολιβίας και την πρόκριση στην τελική τετράδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βολιβιανοί μείωσαν με πέναλτι του Μορένο στο 84’. Ωστόσο αυτό ήταν μόνο το γκολ της τιμής.

Ξέφρενοι ήταν οι πανηγυρισμοί στην Λίμα, όπου οι φίλαθλοι συγκεντρώθηκαν μπροστά από γιγαντοοθόνες για να παρακολουθήσουν τον μεγάλο αγώνα.

Ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Χιλή και Περού θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (02:30 ώρα Ελλάδος και Κύπρου).