Volvo Ocean Race. Ο απόλυτος ιστιοπλοϊκός αγώνας. Τα σκάφη καλούνται κάθε χρόνο να κάνουν το γύρο του κόσμου και μετά από σχεδόν 8 μήνες να
Volvo Ocean Race. Ο απόλυτος ιστιοπλοϊκός αγώνας. Τα σκάφη καλούνται κάθε χρόνο να κάνουν το γύρο του κόσμου και μετά από σχεδόν 8 μήνες να τερματίσουν τον ναυτικό μαραθώνιο.
Στον πρόσφατο φετινό αγώνα υπήρξε και η πρώτη συμμετοχή πληρώματος, του οποίου τα μέλη ήταν μόνο γυναίκες.
Αυτή ήταν η ομάδα SCA που κατάφερε μάλιστα να κερδίσει και ένα από τα εννέα σκέλη.
«Δεν έχεις προσωπικό χώρο, δεν υπάρχει ντους. Ξεκουράζεσαι ελάχιστα. Αν κοιμηθείς έξι ώρες την ημέρα είναι κατόρθωμα. Βέβαια και πάλι κοιμάσαι διακεκομμένα, ανά δύο ώρες, λόγω του ότι έχουμε βάρδιες. Οπότε το μεγαλύτερο πρόβλημα πάνω στο σκάφος είναι η έλλειψη ύπνου.
Πιστεύω ότι υπάρχει πολύ μέλλον στη γυναικεία ιστιοπλοΐα. Το καταλάβαμε όταν κοντράραμε τα άλλα σκάφη, γεμάτα άντρες, οι οποίοι μας αντιμετώπιζαν ως άξιους αντιπάλους και δεν έλεγαν “να το σκάφος των κοριτσιών”. Έλεγαν “να η ομάδα SCA”. Και αυτό γιατί ήμασταν το ίδιο ανταγωνιστικές με τους υπόλοιπους. Υπήρχε αμοιβαίος σεβασμός. Και με αυτό τον τρόπο θέλουμε να μας συμπεριφέρονται», λέει η Κάρολιν Μπρόιερ της SCA.
Οι χορηγοί της ομάδας επεδίωξαν να έχουν απόλυτα γυναικείο πλήρωμα, έχοντας ως στόχο να προωθήσουν τη γυναικεία ιστιοπλοΐα.
Και με βάση τα φετινά αποτελέσματα, το πείραμα κρίνεται επιτυχημένο. Βέβαια το διοικητικό συμβούλιο θα κρίνει κατά πόσο θα συνεχιστεί το πρόγραμμα και αν θα λάβουν ξανά μέρος στον αγώνα.
«Το πλήρωμα γύρισε όλο τον κόσμο προβάλλοντας το γυναικείο φύλο, έδειξαν μεγάλη ικανότητα και προώθησαν τη γυναικεία ιστιοπλοΐα και ελπίζω ότι θα είμαι και εγώ ένα κομμάτι αυτής της προσπάθειας στο μέλλον. Αυτό θα φανεί. Ολοκληρώσαμε μια μεγάλη προσπάθεια και το μέλλον θα δείξει αν θα συνεχίσουμε», τόνισε ο Ρίτσαρντ Μπρίσιους, μάνατζερ της ομάδας.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, το γυναικείο πλήρωμα της SCA, έδειξε τις ικανότητές του και πως το μέλλον ανήκει στη γυναικεία ιστιοπλοΐα.