Ξεκίνησε στην Τιφλίδα το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας

To 13o Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας ξεκίνησε στην Τιφλίδα της Γεωργίας. Αθλητές από 48 ευρωπαϊκές χώρες θα διαγωνιστούν μέχρι την 1η

To 13o Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας ξεκίνησε στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Αθλητές από 48 ευρωπαϊκές χώρες θα διαγωνιστούν μέχρι την 1η Αυγούστου σε εννέα αθλήματα, τα οποία διεξάγονται σε έντεκα εγκαταστάσεις.

Η Ελλάδα συμμετέχει στους αγώνες με 41 αθλητές και αθλήτριες και η Κύπρος με άλλους 11.

Στον τελικό των 2.000 μέτρων στιπλ των κοριτσιών, η Ολλανδή Μπάκερ πήρε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας δεύτερη τη Ρωσίδα Μάκροβα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Πάβουκ από την Ουγγαρία.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών, κυριάρχησε ο Αυστριακός Σμιντ, ο οποίος επικράτησε με διαφορά τριών δευτερολέπτων του Σλοβένου Τσιμέρμανσιτς. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γάλλος Μισλέρ.

Δράση και τελικούς είχε και το αγώνισμα της κολύμβησης.

Στα 200 μέτρα ελεύθερο των αγοριών, ο Μολδαβός Σανκόφ πήρε τη νίκη με χρόνο 1.49.20.

Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Χίντσε ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ούγγρος Μάρτον.

Στα 400 μέτρα μικτής ατομικής των κοριτσιών, η Ρουμάνα Γκαντέα κυριάρχησε απόλυτα καθώς πήρε το χρυσό με διαφορά δύο δευτερολέπτων.

Η δεύτερη θέση κατέληξε στη Βρετανή Σάτον ενώ τρίτη τερμάτισε η Γερμανίδα Ρίντερ.

Εύκολο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η εθνική ομάδα της Ρωσίας στη σκυταλοδρομία 4 επί 100 ελεύθερο των κοριτσιών.

Η μεγάλη μάχη δόθηκε για τη δεύτερη θέση, με τη Γερμανία να κερδίζει το χρυσό με διαφορά μόλις έξι εκατοστών του δευτερολέπτου από την Τουρκία.