Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας: «Χάλκινος» Μέρλος στο ύψος

Ο Ρόμπινσον Μπεγκλαρισβίλι χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην οικοδέσποινα Γεωργία στο τζούντο, στο πλαίσιο του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής νεότητας.

Στην κατηγορία κάτω των 60 κιλών των αγοριών, ο Γεωργιανός τζουντόκα επικράτησε του Ιταλού Μανουέλ Λομπάρντο με βαζάρι.

Στην ενόργανη γυμναστική και το σύνθετο ομαδικό των κοριτσιών, η Ρωσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Οι Έλενα Ερέμινα, Αναστασία Ιλιάνκοβα και Ντάρια Σκρίπνικ συγκέντρωσαν τους περισσότερους βαθμούς και πανηγύρισαν τη νίκη.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα του Βελγίου ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Γερμανία.

Στο στίβο, η Ελλάδα πανηγύρισε το πρώτο της μετάλλιο στους αγώνες, με τον Αντώνη Μέρλο να κατακτά το χάλκινο στο άλμα εις ύψος.

Ο Έλληνας αθλητής πήρε το μετάλλιο με άλμα στα 2.06 ενώ το χρυσό κατέκτησε ο Ντμίτρο Νικίτιν από την Ουκρανία με 2.12 και το αργυρό ο Ράιαν Γουόλς από την Ιρλανδία με 2.09.

Στο τριπλούν των κοριτσιών, η Τζορτζιάνα Ανιτέι από τη Ρουμανία πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 13,50 μέτρα.

Δεύτερη κατετάγη η Ουκρανή Σόνια Κουσεκάλα με άλμα στα 13,30 ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σλοβένα Έβα Πέπελνακ με άλμα στα 12,87.

Τέλος στην κολύμβηση, εντυπωσιακός ήταν ο τελικός στα 200 μέτρα ύπτιο των κοριτσιών.

H Σλοβένα Γιάνα Γιάμσεκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και άφησε δεύτερη την Τατιάνα Σαλκουτάν από τη Μολδαβία.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Βρετανή Σόφι Χόμπα.