Θρίαμβος του Ισπανού Λορένσο στο moto GP της Τσεχίας

Κάλως ήρθατε στο Speed, την εκπομπή για την ταχύτητα. Ο αγώνας για τον παγκόσμιο τίτλο του Moto GP, πήρε νέο ενδιαφέρον μετά τη διεξαγωγή του Grand

Κάλως ήρθατε στο Speed, την εκπομπή για την ταχύτητα.
Ο αγώνας για τον παγκόσμιο τίτλο του Moto GP, πήρε νέο ενδιαφέρον μετά τη διεξαγωγή του Grand Prix στην πίστα του Μπρνο, στην Τσεχία.

Η μεγάλη κατηγορία στο Moto GP της Τσεχίας

Ο Ισπανός Λορένσο μετά τη νίκη του, ισοβαθμεί με τον Βαλεντίνο Ρόσι στην κούρσα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά με επτά αγώνες να απομένουν, όλα είναι ανοιχτά.
Ο Χόρχε Λορένσο, ο Μαρκ Μάρκες και ο Βαλεντίνο Ρόσι, έμειναν μαζί μόνο στην εκκίνηση. Ο «γιατρός» δεν έκανε καλή εκκίνηση, έμεινε μακριά από τους δύο Ισπανούς και δεν τους απείλησε ποτέ.

Δεν απειλήθηκε όμως ούτε ο Λορένσο που έφτασε με άνεση στην κατάκτηση της πέμπτης φετινής νίκης του, ισοβάθμησε με τον Ρόσι στην πρώτη θέση με 211 βαθμούς, αλλά υπερτερεί σε αριθμό νικών.
Ο Ρόσι τερμάτισε τρίτος με τον Μάρκες να περιορίζεται στη δεύτερη θέση μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Η μεσαία και ελαφρά κατηγορία στο Moto GP της Τσεχίας

Στο Moto GP 2, ο Γάλλος Γιόχαν Ζαρκό είναι ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο, μετά την τέταρτη νίκη της σεζόν στην πίστα του Μπρνο. Η μεσαία κατηγορία των 250cc, θεωρείται ουσιαστικά ο προπομπός για τους αναβάτες ώστε να μεταπηδήσουν στη ναυαρχίδα της αγωνιστικής μοτοσικλέτας τα 500cc.

-Στην ίδια πίστα ο Ιταλός Νικολό Αντονιέλι πέτυχε την πρώτη νίκη σε Moto GP 3.
Μετά από μια έξυπνη και ώριμη εμφάνιση, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που του έδωσε η εκκίνηση και έγινε ο πρώτος αναβάτης που ξεκίνησε και τερμάτισε πρώτος στο Μπρνο στην ελαφριά κατηγορία, μετά τον Τομ Λουθι που κέρδισε τα 125cc πριν από δέκα χρόνια στο δρόμο για τον παγκόσμιο τίτλο.

Η πρώτη ιστορική νίκη του «γιατρού»

Ήταν πριν από 18 χρόνια, σχεδόν σαν σήμερα. Ένας αμούστακος νεαρός Ιταλός, μόλις είχε μεταπηδήσει από τα καρτ στο Moto GP και είχε κάνει ήδη τους πρώτους αγώνες στην ελαφρά κατηγορία της μοτοσικλέτας.

Το όνομά του Βαλεντίνο Ρόσι και κατακτούσε την πρώτη του νίκη στα 125 cc .
Την επόμενη χρονιά κέρδισε το πρώτο του παγκόσμιο πρωτάθλημα και έπειτα άλλαξε κατηγορία.
Πήγε στα 250 cc , όπου τερμάτισε το 1998 δεύτερος, ενώ κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο το 1999. Έκτοτε είναι στα μεγάλα κυβικά όπου σχεδόν 15 χρόνια μεσουρανεί.

-Θα τελειώσουμε το πρόγραμμά μας με το ράλι της Πολωνίας. Ο Μπαριάν Μπουφιέρ ήταν ο νικητής, αλλά ο πραγματικός θριαμβευτής ήταν η ζωή.
Ένα αγωνιστικό όχημα ξέφυγε από την πορεία του και πέρασε ξυστά από τους έντρομους θεατές οι οποίοι έτρεχαν να γλιτώσουν από του «χάρου τα δόντια».
Το Speed θα επιστρέψει το επόμενο Σαββατοκύριακο με το βελγικό Grand Prix στη Formula One.