Πεκίνο 2015: Τζαμαϊκανή νίκη και στα 100μ γυναικών, ήττα- σοκ για Λαβιλενί και πρόκριση για Κυριακοπούλου

Μετά τους άνδρες χάρη στον Μπολτ, στην Τζαμάικα πήγε το χρυσό μετάλλιο στο κατοστάρι και στις γυναίκες. Στην κούρσα της μιας ανάσας, παρά την κακή

Στην κούρσα της μιας ανάσας, παρά την κακή της εκκίνηση, η Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, κερδίζοντας το 6ο της χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Άφησε στην δεύτερη θέση την 23χρονη πρωταθλήτρια Ευρώπης και πρώην επταθλήτρια Ντάφνι Σχίπερς από την Ολλανδία.

Στα 10 χιλιόμετρα, μετά από σπουδαίο αγώνα, η Βίβιαν Τσέρογιουτ από την Κένυα κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Γκελέτε Μπούρκα από την Αιθιοπία.

Στα 3.000 μέτρα στιπλ απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Κενυάτης Εζέκιελ Κεμπόι που έκανε την επίθεσή του 300 περίπου μέτρα πριν τον τερματισμό και δεν επέτρεψε σε κανέναν να αμφισβητήσει την κυριαρχία του.

Την τελευταία φορά που δεν πήρε χρυσό μετάλλιο, ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012. Βγήκε δεύτερη. Από το τότε, η Κολομβιανή τριπλουνίστρια έδωσε 17 αγώνες και δεν έχασε κανέναν! Ο 18ος την έστεψε παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Στο τριπλούν τον γυναικών το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε με επίδοση κάτω από τα 15 μέτρα, με την Κολομβιανή Κατερίνε Ιμπαργκουέν να διατηρεί και στο Πεκίνο τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας που κατέκτησε πριν από δύο χρόνια στη Μόσχα.

Τέλος, μεγάλη έκπληξη είχαμε στο επικοντώ των ανδρών. Χωρίς τον παγκόσμιο πρωταθλητή του κλειστού να συμμετέχει στον τελικό, καθώς αποκλείστηκε στον προκριματικό, ο Ρενό Λαβιλενί δεν πήρε το χρυσό μετάλλιο παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα.

Απέτυχε τρεις φορές στα 5.90 και έμεινε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, πίσω από τον Καναδό Σον Μπάρμπερ και τον γερμανό Χολζντέμπε που ανέβηκαν στα δύο πρώτα.

Νωρίτερα, στον προκριματικό των γυναικών η Νικόλ Κυριακοπούλου πέρασε στον τελικό, όχι όμως και η άλλη μεγάλη ελπίδα της Ελλάδας, η Κατερίνα Στεφανίδη, που αποκλείστηκε… ακολουθώντας τα χνάρια του Κώστα Φιλιππίδη.