Δεν χάνει με τίποτε ο Γιουσέιν Μπολτ, που κατέκτησε το χρυσό και στα 200 μέτρα

Στο Πεκίνο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008 μπήκαμε στη «χρυσή» εποχή του τζαμαϊκανού Γιουσέιν Μπολτ. Επιστροφή στο παρελθόν καθώς επτά χρόνια δεν

Επιστροφή στο παρελθόν καθώς επτά χρόνια δεν έχει βρεθεί αθλητής να τον κερδίσει.

Ο Μπολτ νίκησε και στα 200 μέτρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στο Πεκίνο φτάνοντας πλέον στα εννέα χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα .

Σχεδόν με «σβηστές τις μηχανές» ο Ολυμπιονίκης, Παγκόσμιος Πρωταθλητής και παγκόσμιος ρέκορντμαν, πήρε το χρυσό σε χρόνο 19,55 δευτερόλεπτα.

*Η Αμερικανίδα Άλισον Φίλιξ επικράτησε άνετα στον τελικό των 400 μέτρων με τον καλύτερο χρόνο φέτος στον κόσμο, 49.26 δευτερόλεπτα.

*Η Ανίτα Βλόνταρτζικ από την Πολωνία, κέρδισε το χρυσό στη σφυροβολία γυναικών. Η παγκόσμια ρέκορντγουμαν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο, με 80.85 μέτρα επίδοση που ισοδυναμεί με νέο ρεκόρ αγώνων.

*Ο Αμερικανός Κρίστιαν Τέιλορ πραγματοποίησε το δεύτερο μεγαλύτερο άλμα στην ιστορία του τριπλούν, για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο.

Στο τελευταίο άλμα του τελικού πέταξε στα 18.21 μέτρα. Επίδοση που υπολείπεται μόλις 8 εκατοστά από το «στοιχειωμένο» παγκόσμιο ρεκόρ του Τζόναθαν Έντουαρντς.