NewsletterΕνημερωτικό δελτίοEventsEvents

FlipboardInstagramLinkedin

Πεκίνο: Τελικοί με συγκινήσεις και στην 9η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Πάνος Κιτσικόπουλος

«Γκρανγκινιολικό» φίνις στα 4x400 των γυναικών, ολική επαναφορά Κιπρόπ στα 1.500 των ανδρών.

Έπειτα από μια συγκλονιστική κούρσα με εναλλαγές στην πρωτιά, η Τζαμάικα πήρε το χρυσό στα 4×400 των γυναικών στο παγκόσμιο στίβου στο Πεκίνο. Η Νοβλέν Ουίλιαμς-Μιλς προσπέρασε την Αμερικανίδα Φρανσίνα ΜακΚόρορι στα τελευταία 15 μέτρα, χαρίζοντας το χρυσό στην ομάδα της.

Στα 5000 μέτρα των γυναικών η Αλμάζ Αγιάνα από την Αιθιοπία άφησε πίσω τις συμπατριώτισσές της Σενμπερέ Τεφερί και Γκενζεμπέ Ντιμπαμπά. Η Αγιάνα τερμάτισε με χρόνο 14:26.83, βελτιώνοντας το ρεκόρ αγώνων της αδελφής της Ντιμπαμπά Τριμπουνές.

Στο μαραθώνιο των γυναικών πάντως, μια άλλη Ντιμπαμπά, η Μάρε, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η αθλήτρια από την Αιθιοπία τερμάτισε σε 2 ώρες, 27 λεπτά και 35 δεύτερα, έχοντας πίσω της την Κενυάτισσα Έλα Κιπρόπ.

Στα 4×400 των ανδρών οι Ηνωμένες Πολιτείες διατήρησαν τα σκήπτρα τους για έκτη διαδοχική διοργάνωση. Ο συνήθης ύποπτος ΛαΣόν Μέριτ άφησε δεύτερο στην τελική ευθεία τον Τζαμαϊκανό Τζαβόν Φράνσις, ο οποίος μάλιστα εξαντλήθηκε και έχασε και το αργυρό και το χάλκινο μετάλλιο.

Για τρίτη συνεχή διοργάνωση στα 1.500 μέτρα νικητής αναδείχθηκε ο Ασμπέλ Κιπρόπ. Ο Κενυάτης τερμάτισε πρώτος χάρη στο ξέσπασμά του στο τελευταίο κομμάτι της κούρσας που τον έφερε από τη 12η στην πρώτη θέση.

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο ύψος αναδείχθηκε ο Καναδός Ντέρεκ Ντρούιν με άλμα στα 2.34. Ο Κύπριος Δημήτρης Χονδροκούκης κατετάγη 11ος με άλμα στα 2.25 και ο Έλληνας Κώστας Μπανιώτης 14ος στα 2.20.

Το πρώτο της μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση ήταν χρυσό και παγκόσμιο. Ο λόγος για τη Γερμανίδα Καταρίνα Μόλιτορ που αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ακόντιο γυναικών με βολή στα 67,69 μέτρα.