Κόρνερ: Οι ήττες με το ίδιο σκορ για Γιούβε και Γιουνάιτεντ και τα προκριματικά του Euro

2-1. Με αυτό το σκορ, δυο μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες ηττήθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο. Η Γιουβέντους, που είχε ηττηθεί και στην πρώτη

2-1. Με αυτό το σκορ, δυο μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες ηττήθηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Η Γιουβέντους, που είχε ηττηθεί και στην πρώτη αγωνιστική, έχασε και στην Ρώμη. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Serie A’ που οι μπιανκονέρι χάνουν και τα δύο πρώτα παιχνίδια τους στην σεζόν. Δεν ήταν όμως καλύτερα τα πράγματα ούτε για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, απέναντι στην Σουόνσι.

Με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται βασικός αλλά τον Βασίλη Τοροσίδη να μένει στον πάγκο, αφού ο Ρούντι Γκαρσία προτίμησε να χρησιμοποιήσει τον Λουκας Ντιν που έκανε ντεμπούτο, η Ρόμα πήρε το μεγάλο ντέρμπι του Ολίμπικο.

Ολα τα γκολ επετεύχθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μίραλεμ Πιάνιτς και Έντιν Τζέκο να σκοράρουν για τους Ρωμαίους και τον Ντιμπάλα να μειώνει στο 89ο λεπτό.

Στην Πρέμιερ Λιγκ, η Αγγλία νίκησε για τρίτη συνεχόμενη φορά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα.

Πέρυσι την κέρδισε δύο φορές και αποδεικνύεται και φέτος ότι είναι ο κακός της δαίμονας. Αν και οι “κόκκινοι διάβολοι”, προηγήθηκαν με γκολ του Χουάν Μανουέλ Μάτα στο 48’, οι Ουαλοί κατάφεραν να ανατρέψουν μέσα σε πέντε λεπτά την εις βάρος τους κατάσταση με κεφαλιά του
Αντρέ Αγιού και κοντινό πλασέ του Μπαφετιμπί Γκομίς.

Έτσι η ομάδα του Λουις Φαν Γκάαλ γνώρισε την πρώτη της ήττα, ενώ η Σουόνσι μετά από τέσσερις αγωνιστικές παραμένει αήττητη, όπως και η Λέστερ του Κλάουντιο Ρανιέρι και φυσικά η Μάντσεστερ Σίτι που έχει μόνο νίκες.

Οι καλοί και ο κακός

Θετικό πρόσημο για τον Ναμπιλ Φεκίρ, που πέτυχε χατ τρικ στην αναμέτρηση Καέν – Λιόν και επιπλέον σέρβιρε και μία ασίστ στον Μποβί για την επικράτηση με 4-0 της ομάδας του. Είναι ο πρώτος παίκτης το 2011 που επιτυγχάνει κάτι τέτοιο στο γαλλικό πρωτάθλημα

Στους κερδισμένους της εβδομάδας είναι φυσικά και η Μάντσεστερ Σίτι, που έγινε η πρώτη ομάδα στην εποχή της Πρέμιερ Λιγκ που αρχίζει το πρωτάθλημα με 4-0 νίκες και 10-0 γκολ. Και σε αυτά προσθέστε και μια μεταγραφή της τελευταίες στιγμής, του Ντε Μπρούιν, που κόστισε 80 εκατ. ευρώ. Η Σίτι ξόδεψε πάνω από 200 εκατ. στο μεταγραφικό παζάρι, τα περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον ευρωπαϊκό σύλλογο.

Αντίθετα, αρνητικό πρόσημο αυτήν την εβδομάδα στην Τσέλσι και τον Μουρίνιο, που γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο Στάμφορντ Μπριτζ στον 100ο του αγώνα εκεί για την Πρέμιερ Λιγκ. Έτσι έχει 77 νίκες, 21 ισοπαλίες και 2 ήττες, επομένως δεν γιόρτασε όπως θα ήθελε την επέτειο. Η Τσέλσι γίνεται η πρωταθλήτρια Αγγλίας με το χειρότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα από το 1995 και την Μπλάκμπερν Ρόβερς.

Ο δρόμος για το Euro

Ας συνεχίσουμε το ταξίδι μας στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου, όπως κάνουμε κάθε εβδομάδα πλησιάζοντας στο Euro της Γαλλίας. Μένουμε στην διοργάνωση του 1960, στην ίδια χώρα. Ήταν η πρώτη της ιστορίας. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τα πήγαν και πολύ καλά.

Ο Γάλλος γκολκίπερ Ζορζ Λαμιά δέχτηκε τρία τέρματα σε τέσσερα λεπτά και έτσι η Γιουγκοσλαβία από εκεί που έχανε με 4-2, κέρδισε στον ημιτελικό με 5-4 και προκρίθηκε στον τελικό.

Η Γαλλία, που είχε αποκλείσει στα προημιτελικά την Αυστρία με συνολικό σκορ 9-4 και πιο πριν την Ελλάδα (με νίκη 7-1 στο παρκ Ντε Πρενς και ισοπαλία 1-1 στη Λεωφόρο), αντιμετώπισε την Γιουγκοσλαβία στα ημιτελικά χωρίς δύο βασικά της στελέχη: τον Ζουστ Φοντέν, πρώτο σκόρερ στο Μουντιάλ του 1958, και Ρεμόντ Κοπά.

Προηγήθηκε με 4-2 μέχρι και 15 λεπτά πριν το τέλος. Όμως η Γιουγκοσλαβία σκόραρε τρεις φορές σε ένα εκπληκτικό τελευταίο τέταρτο και έφτασε στον τελικό.

Αυτό το παιχνίδι κατέχει ένα ρεκόρ. Είναι ο αγώνας της τελικής φάσης Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με τα περισσότερα τέρματα που έχουν επιτευχθεί και από τις δύο ομάδες.

Οι προβλέψεις μας

Την επόμενη εβδομάδα τα πρωταθλήματα κάνουν ένα διάλειμμα, δίνοντας την σκυτάλη στις εθνικές ομάδες. Θα έχουμε την 7η αγωνιστική στα προκριματικά του Euro 2016.

Η δημοσιογραφική ομάδα του euronews προβλέπει δύσκολες νίκες με 2-1 της Ισπανίας επί της Σλοβακίας και της Ολλανδίας επί της Ισλανδίας και ευκολότερες με 6-0 της Αγγλίας στο Σαν Μαρίνο και 3-1 της Γερμανίας επί της Πολωνίας.

Βέβαια, πάντα θα σας θυμίζουμε ότι… μπορεί να κάνουμε και λάθος, αλλά δεν σταματάμε να προσπαθούμε. Στείλτε μας και τα δικά σας προγνωστικά, χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

Υπενθυμίζεται ότι στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro, η Ελλάδα φιλοξενεί την Παρασκευή στο Καραϊσκάκη την Φινλανδία ενώ η Κύπρος μια ημέρα νωρίτερα την Ουαλία.