Speed: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Οζιέ

Όποιος έχει παρακολουθήσει τη φετινή σεζόν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι, γνωρίζει πως δεν υπήρχε ποτέ αμφιβολία για τον νικητή αλλά μόνο για τ�

Όποιος έχει παρακολουθήσει τη φετινή σεζόν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι, γνωρίζει πως δεν υπήρχε ποτέ αμφιβολία για τον νικητή αλλά μόνο για το χρονικό σημείο. Ο Σεμπαστιάν Οζιέ ήταν κυρίαρχος και με τη νίκη του στην Αυστραλία κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο.

Τρία ράλι πριν το τέλος της σεζόν, ο Σεμπαστιάν Οζιέ στέφθηκε για τρίτη σερί χρονιά πρωταθλητής.

Ο Γάλλος οδηγός της Volkswagen πανηγύρισε το πρωτάθλημα ενώ παράλληλα χάρισε τον τίτλο στους κατασκευαστές και στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η έβδομη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα και η 31η συνολικά από το 2006 όταν και ξεκίνησε την καριέρα του.

Πλέον είναι ο τέταρτος οδηγός με τρία πρωταθλήματα, πίσω από τον πολυνίκη με εννέα Σεμπαστιάν Λεμπ, και τους Κανκούνεν και Μάκινεν που έχουν από τέσσερις τίτλους.

Ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως από το 2004 και μετά, οπότε και ο Λεμπ ξεκίνησε το εκπληκτικό σερί του, το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι κατακτάται μόνο από Γάλλους οδηγούς.

Ο Οζιέ κέρδισε το ράλι της Αυστραλίας με διαφορά 12,3 δευτερολέπτων μπροστά από τον Γιάρι Μάτι Λάτβαλα. Τρίτος τερμάτισε ο Κρις Μίκε της Citroen.

O επόμενος αγώνας της σεζόν είναι προγραμματισμένος για το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου και την Κορσική.

MotoGP: Νίκη για τον Μάρκεζ στο Σαν Μαρίνο

Στο Moto GP, ο Μαρκ Μάρκεζ κυριάρχησε στο γκραν πρι του Σαν Μαρίνο και κέρδισε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην πίστα του Μιζάνο.
Ο Βαλεντίνο Ρόσι τερμάτισε μεν στην πέμπτη θέση όμως είχε κάθε λόγο να χαμογελάει μετά το τέλος της κούρσας.

Το γκραν πρι του Σαν Μαρίνο είχε δύο νικητές και έναν μεγάλο χαμένο.

Ο Μαρκ Μάρκεζ κατέκτησε τη νίκη, εκμεταλλευόμενος την άριστη τακτική της Honda αλλά και το λάθος του Ρόσι.

Ο Βαλεντίνο Ρόσι από την πλευρά του, μπορεί να καθυστέρησε να αλλάξει λάστιχα και να έχασε τη νίκη, όμως άνοιξε τη διαφορά του στη γενική κατάταξη από τον Χόρχε Λορένθο.

Ο Ισπανός ήταν ο μεγάλος χαμένος του αγώνα, καθώς επτά γύρους πριν το τέλος είχε πτώση και εγκατέλειψε την κούρσα.

Ο Μαρκ Μάρκεζ μπήκε στα pit για αλλαγή από βρόχινα σε στεγνά λάστιχα δύο γύρους πριν από τον τον Ρόσι, που καθυστέρησε χαρακτηριστικά και έχασε όχι μόνο πολύτιμο χρόνο αλλά και τη νίκη.

Στο βάθρο ανέβηκαν δύο Βρετανοί αναβάτες. Ο Μπράντλεϊ Σμιθ κατάφερε να τερματίσει δεύτερος παρά το γεγονός πως ξεκίνησε από τη 19η θέση.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Σκοτ Ρέντινγκ.

Στη γενική κατάταξη, ο Ρόσι έχει 247 βαθμούς και ο Λορένθο 224 ενώ απομένουν πέντε αγώνες. Ο Μαρκ Μάρκεζ είναι τρίτος με 184 πόντους.

Εξαιρετικό θέαμα στο X-Fighters World Tour

Περισσότεροι από 17.000 θεατές παρακολούθησαν άλλον έναν αγώνα του X-Fighters World Tour. Στην Πρετόρια της Νότιας Αφρικής, οι καλύτεροι αναβάτες του κόσμου πρόσφεραν υπέροχο θέαμα στο κοινό.