Παγκόσμιο Τριάθλου: Σε Ισπανία και Λευκορωσία τα χρυσά μετάλλια

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Χωρίς ελληνικές ή κυπριακές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε στην Σαρδηνία το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τριάθλου. Πρόκειται για ολυμπιακό άθλημα που συνδυάζει

Πρόκειται για ολυμπιακό άθλημα που συνδυάζει ουσιαστικά τρία άλλα αθλήματα, αλλά σε έναν αγώνα, χωρίς διακοπή. Οι αθλητές που συμμετέχουν σε αυτό ξεκινούν με 1.500 μέτρα κολύμβησης, ακολουθούν 40 χιλιόμετρα ποδηλασίας και στο τέλος όσοι έχουν αντέξει, συνεχίζουν με τρέξιμο 10 χιλιομέτρων.

Στον τελικό του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος πρωταθλητής κόσμου αναδείχθηκε ένας Ισπανός, ο Ρούμπερ Ρουζάφα, ο οποίος τερμάτισε σε συνολικό χρόνο 2 ωρών, 13 λεπτών και 11 δευτερολέπτων.

Δεύτερος με διαφορά 17 δευτερολέπτων αναδείχθηκε ο Μεξικανός Φρανσίσκο Σεράνο (με χρόνο 02:13:38) και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Νεοζηλανδός Σαμ Όσμπορν, αν και βρέθηκε σχεδόν τρία λεπτά πίσω από τον πρωτοπόρο (τερμάτισε σε χρόνο 02:16:02).

Στις γυναίκες δεν υπήρξε τόσο μεγάλος ανταγωνισμός, αφού μετείχαν μόλις 22 αθλήτριες και οι διαφορές ανάμεσά τους ήταν μεγάλες. Πρωταθλήτρια κόσμου για το 2015 αναδείχθηκε η Λευκορωσίδα Φλόρα Ντάφι, που τερμάτισε σε χρόνο 02:25:56.

Δεύτερη, τέσσερα λεπτά πίσω της, αναδείχθηκε η Χιλιανή Μπάρμπαρα Ριβέρος με 02:29:46 ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Μπριγκίτα Ποορ από την Ουγγαρία, πάνω από 12 λεπτά πίσω από τη νικήτρια (σημείωσε χρόνο 02:38:10 που ήταν αρκετός για το χάλκινο μετάλλιο).