Euro 2016: Σπουδαία πρόκριση της Τουρκίας, δεν τα κατάφερε η Κύπρος

Τα προκριματικά του Euro 2016 ολοκληρώθηκαν με την Ολλανδία να μένει εκτός διοργάνωσης. Οι «Οράνιε» αποκλείστηκαν καθώς γνώρισαν την εντός έδρας

Τα προκριματικά του Euro 2016 ολοκληρώθηκαν με την Ολλανδία να μένει εκτός διοργάνωσης.

Οι «Οράνιε» αποκλείστηκαν καθώς γνώρισαν την εντός έδρας ήττα από την Τσεχία με σκορ 3-2 και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση του πρώτου ομίλου.

Η Ολλανδία θα απουσιάσει από τελική φάση Euro μετά από 32 χρόνια.

Με το γκολ φάουλ του Σελτσούκ Ινάν στο 89ο λεπτό επί της Ισλανδίας οι Τούρκοι προκρίθηκαν απευθείας στα τελικά ως οι καλύτεροι τρίτοι όλων των ομίλων, ξεπερνώντας την Ουγγαρία για έναν βαθμό, χάρη και στη νίκη του Καζακστάν επί της Λετονίας.

Μία κατάληξη θρίλερ στο ματς, καθώς η Τουρκία έπαιζε με 10 παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στον δεύτερο όμιλο, το Βέλγιο υπέταξε το Ισραήλ με σκορ 3-1 και προκρίθηκε ως πρώτο.

Έτσι άφησε δεύτερη την Ουαλία, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ανδόρας χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Η τρίτη θέση πήγε στη Βοσνία, καθώς η Κύπρος αν και πάλεψε δεν κατάφερε να κερδίσει και να βρεθεί αυτή στα πλέι – οφ. Το τελικό 3-2 υπέρ των Βόσνιων άφησε μια πικρή γεύση στην Κύπρο, που θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση.

Η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου είχε βρεθεί να προηγείται με 2-1 όμως δεν άντεξε και πλήρωσε τα αμυντικά της κενά.

Στον όγδοο όμιλο, η πρόκριση άλλαξε χέρια αρκετές φορές.

Η Νορβηγία κράταγε στα χέρια της το απευθείας εισιτήριο μέχρι το 73ο λεπτό, καθώς ήταν μπροστά με 1-0 μέσα στην Ιταλία.

Όμως σε εκείνο το λεπτό, οι Ιταλοί ισοφάρισαν ενώ στο 82’ έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, ρίχνοντας ουσιαστικά τρίτους τους Νορβηγούς.

Η Κροατία την ίδια ώρα κέρδιζε στη Μάλτα με 1-0 και περίμενε απώλεια βαθμών της Νορβηγίας για να πάρει την δεύτερη προνομιούχο θέση.

Έτσι και συνέβη, με τη Νορβηγία να οδηγείται στη διαδικασία των πλέι – οφ.