Κόρνερ: Πρώτη νίκη του Κλοπ στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Τσέλσι

Ο Γιούργκεν Κλοπ έχει βάλει σε νέα εποχή τη Λίβερπουλ, μετά την πρώτη νίκη της ομάδας του. Από την άλλη πλευρά, φαίνεται πως η κυριαρχία του Μουρίνι�

Ο Γιούργκεν Κλοπ έχει βάλει σε νέα εποχή τη Λίβερπουλ, μετά την πρώτη νίκη της ομάδας του. Από την άλλη πλευρά, φαίνεται πως η κυριαρχία του Μουρίνιο στον πάγκο της Τσέλσι πλησιάζει στο τέλος. Και στην Ιταλία διεξήχθη το πολύ μεγάλο ντέρμπι της Ίντερ με τη Ρόμα.

Η Τσέλσι αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ στο Λονδίνο και μόλις στο τέταρτο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ραμίρες. Ονειρικό ξεκίνημα για την παραπαίουσα φέτος ομάδα του Μουρίνιο.

Η Λίβερπουλ του Κλοπ όμως δεν έχει μάθει να παραδίνεται. Η πίεση των «Κόκκινων» ήταν ασφυκτική, με την Τσέλσι σε ρόλο κομπάρσου να αμύνεται μαζικά μέχρι που ο Κουτίνιο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το 1-1 έγινε 1-3 στο δεύτερο ημίχρονο με άλλο ένα υπέροχο γκολ του Κουτίνιο και με τον Μπεντέκε στο 84’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για την πρώτη νίκη του Κλοπ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στην Ιταλία και το Μιλάνο, η Ίντερ υποδέχτηκε τη Ρόμα στο ντέρμπι κορυφής της Σέριε Α.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τον Μέντελ, με τη Ρόμα να προσπαθεί, αλλά να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία της Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» περίμεναν τους πρωτευουσιάνους, χτυπώντας στην κόντρα επίθεση.

Στο 73’ ο Πιάνιτς αποβλήθηκε και το έργο της Ίντερ έγινε πιο εύκολο, παρά το γεγονός πως η Ρόμα συνέχισε να πιέζει.

Το τελικό 1-0 βρίσκει την Ίντερ στην κορυφή ισόβαθμη με την Φιορεντίνα και τη Ρόμα ένα βαθμό πιο πίσω.

Ο καλός και ο κακός

Οι θετικοί και αρνητικοί πρωταγωνιστές αυτής της εβδομάδας προέρχονται από Ισπανία και Ιταλία. Ποδόσφαιρο στα θετικά, διαφθορά στα αρνητικά.

Θετικό πρόσημο για τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έγραψε άλλη μία χρυσή σελίδα στην καριέρα του. Με το τέρμα που πέτυχε εις βάρος της Λας Πάλμας έγινε ο τρίτος μεγαλύτερος σκόρερ στην ιστορία των πέντε μεγάλων πρωταθλημάτων της Ευρώπης και θέλει άλλα 50 γκολ για να ξεπεράσει τους Γκερντ Μίλερ και Τζίμι Γκριβς.

Θετικός πρωταγωνιστής άλλος ένας επιθετικός, ο Λουίς Σουάρεζ. Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα σημείωσε το υπ’ αριθμόν 300 γκολ της καριέρας του. Με τους «μπλαουγκράνα» έχει σημειώσει 36 γκολ σε 58 ματς, ενώ έχει και 22 ασίστ.

Αρνητικό πρόσημο για τον πρόεδρο της ιταλικής ομοσπονδίας ποδοσφαίρου, Κάρλο Ταβέκιο. Ο Ταβέκιο είχε κατηγορηθεί για ρατσιστική συμπεριφορά στο παρελθόν, ενώ τώρα φέρεται να έκανε αρνητικά σχόλια για τους Εβραίους και τους ομοφυλόφιλους.

Στο δρόμο για το Euro

Η Δυτική Γερμανία, που κατέκτησε το Euro του 1972, κυριάρχησε και στα βραβεία του καλύτερου παίκτη της σεζόν, κάτι που συνέβη μόλις δύο φορές έκτοτε.

Φραντς Μπεκενμπάουερ, Γκερντ Μίλερ και Γκίντερ Νέτσερ ήταν οι τρεις πρώτοι υποψήφιοι για το βραβείο.

Ο Μπεκενμπάουερ ήταν ο μεγάλος νικητής και της Χρυσής Μπάλας, με μόλις δύο βαθμούς διαφορά.

Τρεις από τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1972 πήραν τις περισσότερες ψήφους για τη Χρυσή Μπάλα του 1972.

Ο Φραντς Μπεκενμπάουερ συγκέντρωσε 81 ψήφους και κέρδισε τους Γκερντ Μίλερ και Γκίντερ Νέτσερ που είχαν 79.

Ο μοναδικός που πλησίασε τους τρεις Δυτικογερμανούς ήταν ο τεράστιος Γιόχαν Κρόιφ, που έμεινε στις 73 ψήφους.

Αυτή ήταν η πρώτη Χρυσή Μπάλα για τον Μπεκενμπάουερ, ο οποίος τέσσερα χρόνια αργότερα βραβεύτηκε εκ νέου.

Τα προγνωστικά μας

Ποια ομάδα θα καταφέρει να ξεχωρίσει την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ; Εμείς θα σας πούμε. Στείλτε μας και εσείς τις προβλέψεις σας χρησιμοποιώντας το hashtag #TheCornerScores.

H Ρεάλ Μαδρίτης αναμένεται να επικρατήσει έστω και δύσκολα της Παρί με 2-1, ενώ και η Μπαρτσελόνα θα λυγίσει τη Μπάτε με σκορ 1-0.

Στο Μόναχο προβλέπουμε μεγάλο ματς και διπλό της Άρσεναλ με 2-3, ενώ η Τσέλσι θα μείνει στο 1-1 με τη Δυναμό Κιέβου.

Αστεία και παράξενα βίντεο

Κλείνουμε το Κόρνερ με ένα απίστευτο βίντεο. Η τύχη παίζει ρόλο στο ποδόσφαιρο και αυτό φάνηκε στο ματς της Ντε Γκράαφσαπ με την Αϊντχόφεν.

Στο 75ο λεπτό, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν τα πάντα, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα. Ένα ματς στο οποίο τελικά επικράτησε η PSV με 6-3.