Τσάμπιονς Λιγκ: Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό που βρίσκεται μία ανάσα από τους «16»

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέτρεψαν το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησαν 2-1 της Δ. Ζάγκρεμπ με πρωταγωνιστή τον Πάρντο.

Η Ρόμα έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη νίκη της με 3-2 επί της Λεβερκούζεν στον πέμπτο όμιλο.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα της Μπάτε Μπορίσοφ με 3-0. Ο Νεϊμάρ σκόραρε δύο φορές στο 30ο λεπτό και στο 83’ ενώ ο Σουάρεζ είχε γράψει το 2-0 στο 60’.

Στη βαθμολογία οι «μπλαουγκράνα» έχουν 10 βαθμούς, η Ρόμα πέντε, η Λεβερκούζεν 4 και η Μπάτε τρεις βαθμούς.

Στον έκτο όμιλο, η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε με 5-1 την Άρσεναλ. Λεβαντόφσκι, Αλάμπα, Ρόμπεν και Μίλερ με δύο γκολ σκόραραν για τους Βαυαρούς.

Στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί της Δυναμό Ζάγκρεμπ με 2-1, με τον Πάρντο να σκοράρει στο 65’ και το 90’, ανατρέποντας το προβάδισμα των Κροατών από το πρώτο μέρος με γκολ του Χότζιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την απώλεια πέναλτι από τον Φορτούνη, πίεσαν ασφυκτικά και πέτυχαν τα δύο πολύτιμα γκολ.

Η αποβολή του Πρίβασιτς στο 79ο λεπτό, επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανεβάσει περισσότερους παίκτες στην περιοχή των Κροατών και εν τέλει να δικαιωθεί στο 90’.

Πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας χρειάζονται έναν βαθμό στα δύο επόμενα ματς με Μπάγερν εκτός έδρας και Άρσεναλ εντός για να πάρουν την πρόκριση.

Έχοντας την ισοβαθμία με τη Δυναμό, ο Ολυμπιακός απειλείται μαθηματικά μόνο από την Άρσεναλ, κι αυτό αν οι Λονδρέζοι κάνουν δύο νίκες, κερδίζοντας και τον Ολυμπιακό με δύο γκολ διαφορά.

Στη βαθμολογία, Μπάγερν και Ολυμπιακός έχουν από εννέα βαθμούς, με την Άρσεναλ και τη Δυναμό Ζάγκρεμπ να ακολουθούν με τρεις.

Στον έβδομο όμιλο, η Τσέλσι επικράτησε δύσκολα της Δυναμό Κιέβου με 2-1, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε συλλαλητήριο των οπαδών των «μπλε» υπέρ του Μουρίνιο.

Η Τσέλσι με αυτή τη νίκη πέρασε στη δεύτερη θέση με επτά βαθμούς και απέχει τρεις από την πρωτοπόρο Πόρτο.

Οι Πορτογάλοι πέρασαν άνετα από το Ισραήλ, επικρατώντας 3-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Στον όγδοο όμιλο, η Ζενίτ εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τη νίκη της με 2-0 μέσα στο «Ζερλάν» επί της Λυών.

Στο Βέλγιο, η Γάνδη πήρε την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά το 1-0 επί της Βαλένθια και διατήρησε ελπίδες για τη δεύτερη θέση.

Οι Βέλγοι ήταν πολύ καλύτεροι από τους Ισπανούς και πήραν μια δίκαιη νίκη.