Μαραθώνιος της Αθήνας: Η μεγάλη γιορτή της Ελλάδας και του αθλητισμού

Ο 33ος Μαραθώνιος της Αθήνας, ο Αυθεντικός, κατέρριψε για ακόμη μία χρονιά το ρεκόρ συμμετοχών. Περισσότεροι από 16.000 δρομείς ξεκίνησαν από τον

Ο 33ος Μαραθώνιος της Αθήνας, ο Αυθεντικός, κατέρριψε για ακόμη μία χρονιά το ρεκόρ συμμετοχών.

Περισσότεροι από 16.000 δρομείς ξεκίνησαν από τον Μαραθώνα για να βιώσουν την ιστορική, κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου δρόμου.

Συνολικά 43.000 άνθρωποι έλαβαν μέρος σε όλους τους αγώνες, συμπεριλαμβανομένων αυτών των 5 και 10 χιλιομέτρων αλλά και των παιδικών αγώνων.

Νικητής αναδείχτηκε ο Χριστόφορος Μερούσης, που τερμάτισε σε 2 ώρες, 21 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και στην τρίτη ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης

«Είμαι πολύ ευτυχισμένος γιατί είχα πάρα πολύ άγχος πριν από τον αγώνα», τόνισε ο μεγάλος νικητής ενώ ήταν συγκινητικός στην αφιέρωσή του:«Αφιερώνω τη νίκη στην οικογένειά μου και κυρίως στο γιο μου, που ελπίζω όταν μεγαλώσει να με βλέπει και να είναι χαρούμενος για τον μπαμπά του».

Στις γυναίκες, η Μινόρι Χαγιακάρι από την Ιαπωνία τερμάτισε στην πρώτη θέση, με την Ουρανία Ρεμπούλη να την ακολουθεί και την Μάγδα Γαζέα να συμπληρώνει την κορυφαία τριάδα.

Το κλίμα σε όλη την διαδρομή από τον Μαραθώνα μέχρι το Καλλιμάρμαρο ήταν άκρως ενθουσιώδες, με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν την ηλιόλουστη μέρα.