Επικές μονομαχίες στο τατάμι του Grand Slam τζούντο, στο Τόκιο

Μετά από την πρώτη ημέρα των αγώνων όπου οι Γιαπωνέζοι έκαναν 5 στα 5, στα χρυσά μετάλλια, η δεύτερη ημέρα του Grand Slam είχε συναρπαστικές αναμετρήσεις σε τέσσερις κατηγορίες:
Στα -63 και -70 κιλά των γυναικών και στα -73 και -81 κιλά των ανδρών.

• Η αποτυχία της Γερμανίδας Λάουρα Βάργκας Κοχ, άνοιξε το δρόμο στις κοπέλες απο την Ιαπωνία, να διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των -70 κιλών.
    Στο τατάμι για τον μεγάλο τελικό της κατηγορίας βρέθηκαν η Αράι Τσιζούρου και η Ονο Γιόκο.
    Η Γιόκο πάλεψε σκληρά, αλλά μετά από 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα, η Αράι Τσιζούρου πανηγύρισε την πρώτη θέση.

• Η κατηγορία των -73 κιλών των ανδρών, ήταν μονόλογος του τοπικού ήρωα, Χιρουόκι Ακομότο.
    Απέναντι στον Αν από τη Νότια Κορέα, δυσκολεύτηκε αρχικά, αλλά μετά από 1:30, ο Ακιμότι πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα με ένα άρτια εκτελεσμένο «βαζάρι».
    Έτσι πρόσθεσε ένα ακόμη χρυσό στην μεγάλη ιαπωνική μεγάλη λίστα των μεταλλίων.

• Τα -63 κιλά των γυναικών ήταν η κατηγορία που διέκοψε την παντοκρατορία τω Ιαπώνων.
    Η Γερμανίδα Μαρτίνα Τράιντος ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το φαβορί της κατηγορίας, Τίνα Τρστένιακ, απο τη Σλοβενία.
    Οι Γιαπωνέζοι πάντως κατέκτησαν μετάλλιο και σε αυτή την κατηγορία, με την Μίκου Τασίρο.

• Στα χαρτιά, τα -81 κιλά των ανδρών θεωρήθηκε «η μάχη των μαχών», καθώς οι κορυφαίοι αθλητές του κόσμου, νυν και πρώην παγκόσμιοι πρωταθλητές, έκαναν το ταξίδι στην Ιαπωνία, κάποιοι για τη συμμετοχή και κάποιοι για να «κλείσουν εισιτήριο» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.
    Μεγάλος νικητής ο Γεωργιανός, Αβνταντίλ Τσιρικσβίλι.

Οι αγώνες κλείνουν την Κυριακή με τους τελικούς σε πέντε κατηγορίες.