Κόρνερ: Η Μπάγερν έχασε στη Γερμανία, ενώ η Λέστερ φιγουράρει στην κορυφή στην Αγγλία

Συνέβη τελικά και αυτό! Η Μπάγερν Μονάχου έχασε τον πρώτο αγώνα της στην Bundesliga, από το περασμένο Μάιο. Η ομάδα του Πέπε Γουαρδιόλα, έχασε με

Η ομάδα του Πέπε Γουαρδιόλα, έχασε με 3-1 από την Γκλάντμπαχ. Η Ντόρτμουντ στο άλλο μεγάλο ματς της αγωνιστικής, νίκησε με 2-1 στην έδρα της πολύ δυνατής Βόλφσμπουργκ, με το φινάλε της αναμέτρησης να είναι εντυπωσιακό.

-Η Μπάγερν Μονάχου πήγε στο «Μπορούσιαπαρκ» με τον αέρα του αήττητου, αλλά απέναντί της βρήκε μια ομάδα που πίστεψε στην ανατροπή.

Έτσι αυτό που οι Βαυαροί κάνουν συνήθως στους αντιπάλους τους, το έπαθαν από την Γκλάντμπαχ.

Δέχτηκαν τρία γκολ σε λιγότερο από 15 λεπτά, με σκόρερ τους Βεντ στο 54’, Στιντλ στο 66’ και Φάμπιαν Τζόνσον στο 68’.

Ο Φρανκ Ριμπερί έκανε το φετινό του ντεμπούτο, επιστρέφοντας από σοβαρό τραυματισμό. Μπήκε στο ματς στο 75’ και στο 81’ σκόραρε, μειώνοντας στο τελικό 3-1.

-Η ήττα της Μπάγερν έδωσε αγωνιστικό ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, καθώς η Ντόρτμουντ μείωσε στους 5 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή, επικρατώντας δύσκολα με 2-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Όλα έγιναν μέσα σε δυο λεπτά στις καθυστερήσεις. Ο Ρικάρντο Ροντρίγκεθ στο 91’ ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι, απαντώντας στο τέρμα του Μάρκο Ρόις στο 32’, αλλά η Μπορούσια πήρε το «διπλό» χάρη σε τέρμα του Σίνζι Καγκάουα στο 93’.

*Οι κερδισμένοι και οι χαμένοι

Η προηγούμενη εβδομάδα σημαδεύτηκε από το φιάσκο της Ρεάλ Μαδρίτης και τον αποκλεισμό της στο Ισπανικό Κύπελλο, παρότι στο γήπεδο νίκησε την Κάντιθ με 3-1.

Ας δούμε τους «ήρωες» και τους «χαμένους» της εβδομάδας που πέρασε.

-Ο πρώην αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της εθνικής Αγγλίας, Γκάρι Νέβιλ, χωρίς μεγάλη εμπειρία στους πάγκους, ανέλαβε προπονητής της Βαλένθια μέχρι το τέλος της σεζόν. Στο αγώνα για το Champions League εναντίον της Λυών, θα κάνει επίσημο ντεμπούτο.

-Η 24χρονος Ριγιάντ Μαχρέζ έγινε ο πρώτος Αλγερινός που πέτυχε χατ-τρικ στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας, απέναντι στη Σουόνσι.
Ο διεθνής εξτρέμ συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε η Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι, να ανέβει στην κορυφή της Premier League.

-Αντίθετα στους χαμένους της εβδομάδας είναι η Ρεάλ Μαδρίτης, ελέω ενός Ρώσου ποδοσφαιριστή.
Μέχρι το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, ο Ντένις Τσερίσεβ, είχε αγωνιστεί μόλις για 58 λεπτά σε επίσημα παιχνίδια της Ρεάλ. Κόντρα στην Κάντιθ, για το Ισπανικό Κύπελλο, έπαιξε 45’ και πέτυχε γκολ στη νίκη με 3-1.
Και όμως έγινε η αιτία για έναν «ατιμωτικό» αποκλεισμό. καθώς η συμμετοχή του ήταν αντικανονική όντας τιμωρημένος.

*Ο δρόμος για το Euro

Στα γήπεδα της Ιταλίας το 1980, έγινε το πρώτο ποδοσφαιρικό τουρνουά με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων. Επίσης, ήταν η τελευταία φορά που διεξήχθη μικρός τελικός.

Η διοργάνωση εξελίχτηκε σε θρίαμβο της τότε Δυτικής Γερμανίας, η οποία έγινε η πρώτη εθνική ομάδα που κατακτούσε για δεύτερη φορά το Euro. Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού απέναντι στο Βέλγιο, ήταν ο Χορστ Χρούμπετς.

Ο δυναμικός σέντερ-φορ πέτυχε και τα δυο γκολ των δυτικογερμανών, το δεύτερο μάλιστα, μόλις δυο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

*Οι προβλέψεις του euronews

Σπουδαίες ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις από τα καλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης, επέλεξε η δημοσιογραφική ομάδας του αθλητικού τμήματος του euronews.

Προβλέπουμε δυο ισοπαλίες, αφενός με 1-1 στο παιχνίδι Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Γκλάντμπαχ, για το γερμανικό πρωτάθλημα, καθώς επίσης ισοπαλία με 2-2 στο ντέρμπι κορυφής της Ιταλίας, ανάμεσα στην Νάπολι και τη Ρόμα.

Επίσης προβλέπουμε με αρκετό ρίσκο τη νίκη της Φιορεντίνα, στο εκτός έδρας μεγάλο παιχνίδι με τη Γιουβέντους με 1-2, καθώς και τη νίκη της Αθλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, με το καθαρό 2-0.

Μην ξεχάσετε να μας στείλετε τις δικές σας προβλέψεις, στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, Facebook και Twitter, με τη χρήση #TheCornerScores.

*Αστεία και περίεργα

Θα κλείσουμε την ποδοσφαιρική μας περιήγηση, με ένα βίντεο που έχει ήδη προκαλέσει έντονες συζητήσεις.

Αποφασίστε μόνοι σας πώς κρίνετε τον τερματοφύλακα της Άουγκσμπουργκ στον τελευταίο αγώνα της Bundesliga κατά της Κολωνίας. Θα τον λέγατε εφευρετικό ή ότι παραβίασε το fair-play;