Πρωταθλήτρια κόσμου η Μπαρτσελόνα

H Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Ρίβερ Πλέιτ. Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με

H Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Ρίβερ Πλέιτ.

Οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με εξαιρετικό συνδυασμό και ιδανικό τελείωμα του Μέσι.

Γέμισμα του Άλβες, κεφαλιά-πάσα του Νεϊμάρ προς τον Μέσι, ωραίο κατέβασμα του Αργεντινού και όμορφη προβολή για το 1-0.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος, εκεί που ο Λουίς Σουάρεζ πήρε το όπλο του.

Στο 49ο λεπτό, ο Μπουσκέτς έβγαλε μπαλιά τρύπα προς τον Σουάρεζ, που έφυγε μόνος του στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Ουρουγουανός πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον τερματοφύλακα της Ρίβερ και πανηγύρισε το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα στο ματς.

Στο 68’ άλλος ένας υπέροχος συνδυασμός για τους Καταλανούς οδήγησε στο 3-0.

Ο Νεϊμάρ έκανε τις προσποιήσεις και σημάδεψε το κεφάλι του Λουίς Σουάρεζ.

Ο Ουρουγουανός δεν λάθεψε και με ωραία διαγώνια κεφαλιά «σφράγισε» τη νίκη για τη Μπαρτσελόνα και το πέμπτο τρόπαιο για τους «μπλαουγκράνα» μέσα στο 2015.