Ο υπερμαραθώνιος των 7 αγώνων σε 168 ώρες!

O υπερμαραθώνιος του 2016 ολοκληρώθηκε στην Αυστραλία. Οι τολμηροί αθλητές κλήθηκαν για άλλη μια χρονιά να τρέξουν επτά μαραθωνίους, σε λιγότερο από

O υπερμαραθώνιος του 2016 ολοκληρώθηκε στην Αυστραλία.

Οι τολμηροί αθλητές κλήθηκαν για άλλη μια χρονιά να τρέξουν επτά μαραθωνίους, σε λιγότερο από 168 ώρες.

Η πρόκληση ξεκίνησε από την Ανταρκτική, όπου 15 συμμετέχοντες βρέθηκαν στην εκκίνηση του πρώτου από τους επτά μαραθωνίους.

Οι 15 υπεραθλητές ταξίδεψαν σε όλο τον κόσμο προκειμένου να ολοκληρώσουν μια μοναδική εμπειρία.

Μετά την Ανταρκτική ακολούθησε ο δεύτερος μαραθώνιος στην Πούντα Αρένας της Χιλής.

Χρόνος για ξεκούραση υπήρχε μόνο στη διάρκεια της πτήσης προς την Νότια Αμερική.

Το τρίτο σκέλος, βρήκε τους μαραθωνοδρόμους στις Ηνωμένες Πολιτείες και συγκεκριμένα στο Μαϊάμι.

Κατόπιν και μετά από 10 ώρες πτήση, ήρθε ο αγώνας της Μαδρίτης στην ευρωπαϊκή ήπειρο.

Με τον τερματισμό οι αθλητές μπήκαν στο αεροπλάνο για το Μαρόκο όπου διεξήχθη το πέμπτο σκέλος.

Η έκτη διαδρομή ήταν προγραμματισμένη για το Ντουμπάι, στο ασιατικό σκέλος του αγώνα.

Ο υπερμαραθώνιος τελείωσε με το έβδομο σκέλος στο Σίδνεϊ.

Νικητές ήταν όλοι οι αθλητές όμως την πρώτη θέση πήρε στους άντρες ο Αμερικανός Ντάνιελ Κάρτικα και στις γυναίκες η Μπέκα Πίτσι.