Τζούντο: Τετραπλή ελληνική συμμετοχή στο Ντίσελντορφ

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Με πολύ ενδιαφέρουσες μονομαχίες και τελικούς σε πέντε κατηγορίες ξεκίνησε την Παρασκευή το Γκραν Πρι Τζούντο του Ντίσελντορφ, παρόντος του προέδρου

Με πολύ ενδιαφέρουσες μονομαχίες και τελικούς σε πέντε κατηγορίες ξεκίνησε την Παρασκευή το Γκραν Πρι Τζούντο του Ντίσελντορφ, παρόντος του προέδρου της παγκόσμιας ομοσπονδίας του αθλήματος Μάριους Βίζερ που έκανε και την απονομή στην κατηγορία 48 κιλών των γυναικών.

Το χρυσό μετάλλιο το παρέδωσε στην 23χρονη νοτιοκορεάτισσα Μπο Κιεονγκ Γιεονγκ, η οποία στον τελικό αντιμετώπισε την Οτγκοντσετσεγκ Γκαλμπαντραχ από το Καζακστάν και την κέρδισε με ιππόν μόλις στα 12 δευτερόλεπτα.

Γιαπωνέζικους θριάμβους είχαμε στις άλλες δύο κατηγορίες των γυναικών και μάλιστα επί γαλλίδων αντιπάλων στους τελικούς. Στα 52 κιλά νίκησε η Άι Σίσιμα την Πρισίλ Νετό ενώ στα 57 κιλά η ολυμπιονίκης Καόρι Ματσουμότο αποδείχθηκε αήττητη και στον τελικό επικράτησε της Ελέν Ρεκεβό κατακτώντας τον πέμπτο τίτλο σε γκαρν πρι στην καριέρα της.

Στα 60 κιλά των ανδρών στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο νοτιοκορεάτης Γιν Γουόν Κιμ, Νο1 στον κόσμο, ο οποίος στον μεγάλο τελικό επικράτησε του παγκόσμιου πρωταθλητή Γιελντος Σμέτον από το Καζακστάν.

Η Νότιος Κορέα πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο και στα 66 κιλά καθώς ο πρωταθλητής κόσμου Αν Μπαουλ νίκησε στον τελικό τον Γκόλαν Πόλακ απο το Ισραήλ.

Οι αγώνες συνεχίζονται το Σάββατο και ολοκληρώνονται την Κυριακή. Μάλιστα, το Σάββατο μπαίνουν στα τατάμι του Ντίσελντορφ και τρεις Έλληνες (στα 73 κιλά o Γιώργος Αζωίδης και στα 81 κιλά ο Ρομάν Μουστόπουλος και ο Αλέξης Ντανατσίδης). Την Κυριακή αγωνίζεται στα 90 κιλά ο Ηλίας Ηλιάδης, που αποτελεί ίσως το μεγαλύτερο όνομα των αγώνων.